ROPA NA SLOVENSKU

Slováci narazili ve studni na ropu. Místo bohatství mají problémy

Studna - ilustrační foto
Zdroj: TV Nova
Téma:

V několika studnách ve slovenské obci Sobrance se objevila ropa. Místo bohatství jim ale "černé zlato" přineslo velké komplikace. Vodu nesmí používat ke konzumaci ani k zalévání zahrad. Problém hlásí čím dál více lidí. Úřady o problému už vědí a řeší ho.

Do studen prosakuje přírodní ropa, která je stejně hustá i aromatická, jako ta skutečná. Ve dvou případech už se její výskyt potvrdil, u dalších dvou případů se čeká na expertízu, ale s největší pravděpodobností i u nich bude voda znečištěná černým zlatem. „Situace sleduje městský i okresní úřad,“ potvrdil přednosta Okresního úřadu v Sobrancích Boleslav Lešo.

 

Z hlediska pitné vody podle slovenského deníku tvnoviny.sk není situace natolik kritická. Obyvatelé mají dbát zvýšené pozornosti. Ve veškerých případech s řešením problému pomáhá záchranný sbor z Michalovců. Zároveň starosta o závadné vodě informoval veřejnost prostřednictvím upozorňujících tabulí i pomocí obecního rozhlasu.

 

„Je důležité, aby nás obyvatelé ihned informovali o dalším výskytu, abychom situaci mohli monitorovat a shromažďovat veškeré údaje,“ doplnil Lešo.

 

Podle Leša za vzniklým problémem stojí suché počasí trvající v březnu a dubnu. Vyschlá půda mohla způsobit změnu hydrostatických poměrů povrchové vody v půdě, a tím ze spodních vrstev vytlačit přírodně se vyskytující ropu, která na rozdíl od té pravé nemá žádnou hodnotu a je tedy zcela bezcenná.

 

 

Podle některých může mít s průsakem ropy něco společného i zemětřesení v roce 2003 ve tři kilometrech vzdáleném Vihorlatu, které podle Richterovy stupnice mělo sílu 4,2 stupně. Této teorii je prozatím z části otevřený i Lešo, který tuto variantu dle svých slov nevylučuje.

Související témata:
bk TN.cz