Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Upozornění

Na Srí Lance hrozí další útoky! USA varují před cestami do země

Exploze na Srí Lance
Zdroj: Profimedia

Několik explozí otřáslo v neděli ráno třemi kostely a luxusními hotely na Srí Lance. Při nich zemřelo 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Podle poradce prezidentova úřadu však mohou existovat ještě dvě až tři bomby připravené k použití, sdělil indickému tisku. Americké ministerstvo zahraničí vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku. K maximální obezřetnosti vyzvaly i české úřady.

Policie v souvislosti s útoky zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků.

 

Na Srí Lanku se nyní ze zahraničí vrací prezident Maithripala Sirisena, který svolal na pondělí schůzku národní bezpečnostní rady. Zúčastnit se jí má i premiér Ranil Vikremasinghe.

 

Jeden z poradců prezidentova úřadu indickému tisku sdělil, že vyšetřovatelé mají podezření, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na dnešek zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.

 

USA varují před cestami na Srí Lanku

Podle amerického ministerstva zahraničí je pravděpodobné, že "teroristické skupiny" plánují nové útoky. "Teroristé mohou zaútočit bez varování," sděluje v nedělní zprávě ministerstvo.

 

Podle ní jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.

 

 

Doporučení turistům revidovala po útocích také Británie. Upozorňuje se v něm na zpřísněná bezpečnostní opatření a turistům se doporučuje, aby se řídili bezpečnostními pokyny.

 

"Návštěva většiny míst na Srí Lance je bez problémů. Měli byste ale vědět o riziku sexuálního napadení a zneužití kreditních karet a vyvarovat se míchaných nápojů," stojí v doporučení. V dalším odstavci se uvádí, že existuje možnost teroristických útoků.

 

 

Podle odhadů je na Srí Lance až 8000 Britů. Nejméně pět občanů Británie je mezi zahraničními oběťmi nedělních útoků.

 

České ministerstvo zahraničí v neděli vydalo varování, v němž vybízí všechny občany České republiky pobývající na Srí Lance k maximální obezřetnosti.

 

Počet obětí stoupl na 290

Při nedělních atentátech zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Srílanské ministerstvo spravedlnosti dnes požádalo soudní lékaře o rychlé provedení posmrtného ohledání obětí, aby těla mohla být odevzdána rodinám k pohřbení. Mezi mrtvými je zatím 36 cizinců, podle české diplomacie zřejmě žádní Češi. 

 

 

Stále není definitivní počet zahraničních obětí. Identifikováni zatím byli dva Číňané, pět Britů, tři Dánové, pět Indů, dva Turci a po jednom občané Nizozemska a Japonska.

 

Zemřelo i několik Američanů a lidí s dvojím občanstvím. Srílanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se devět cizinců pohřešuje. Česká diplomacie nemá informace o českých obětech.

 

Podívejte se na záběry ze zadržení jednoho z podezřelých:

tn.cz / ČTK