Sopka Sinabung

Na Sumatře vybuchla sopka! Stále chrlí popel kilometry vysoko

Téma:

Indonéská sopka Sinabung začala v pondělí chrlit dým a zanesla okolní vesnice až pěticentimetrovou vrstvou popela a štěrku. Popel vystoupal pět kilometrů vysoko.

Videa a fotografie přírodní katastrofy na Sumatře na sociálních sítích ukazují, že kvůli erupci a všudypřítomnému prachu lidé nosí venku masky. Asi 20 kilometrů od kráteru si řidiči za denního světla museli zapnout světla, aby vůbec viděli na cestu.

 

Podle agentury AP se místním doporučuje zůstat pět kilometrů od sopky a měli by si dát pozor na nebezpečnou lávu. Letecká doprava nebyla dosud popelem ovlivněna. Nikdo se nezranil a ani nezemřel.

 

 

V posledních několika letech muselo asi 30 tisíc lidí opustit své domovy v nebezpečné oblasti. Sopka spala přibližně čtyři století, než vybuchla v roce 2010 a zabila dva lidi. Další erupce v roce 2014 zabila 16 lidí, zatímco sedm obyvatel zemřelo při erupci v roce 2016.

 

Sinabung patří mezi více než 120 aktivních sopek v Indonésii, které jsou náchylné k seismickým otřesům díky své poloze na tichomořském "Ohnivém kruhu", což je oblouk sopek a zlomových linií obklopujících tichomořskou pánev, pro nějž jsou typické častá zemětřesení a sopečná aktivita.

Související témata:
ts TN.cz