následky bouřek

Na Šumavě není bezpečno! Zavřeli tam už čtyři turistické stezky

Téma:

Radnice v Českém Krumlově a v Prachaticích vydaly zákaz vstupu do některých částí šumavských lesů. Po páteční noční bouřce tam hrozí pády stromů. Nepřístupné jsou kvůli nim hlavně turistické trasy kolem Schwarzenberského kanálu a v okolí Nové Pece a Stožce.

Desetitisíce kubíků dřeva, které poslal k zemi silný vítr z pátku na sobotu, leží na turistických trasách v Národním parku Šumava. Pro návštěvníky je vstup do některých míst nebezpečný. Lesní dělnící tam stále spadlé stromy likvidují a další se nebezpečně naklánějí.

 

Polámaných stromů jsou na Šumavě stovky. Od dnešního dne jsou proto části turistických tras pro návštěvníky Šumavy uzavřené. "Teprve teď se dostáváme do vyšších poloh," okomentoval odklízení poničených stromů mluvčí parku Jan Dvořák.

 

Zákazy vstupu se týkají celkem čtyř turistických tras. Do 27. srpna turisté nesmějí na stezky Spálená a Geometrů. Do 3. září budou uzavřeny stezky Ježová, Kalamitní svážnice, Trojmezná i Stoličná. Nejvíce práce budou mít lesníck s odklízením stromů na Medvědí a Hraniční stezce. Obě zůstanou uzavřené až do konce října.
 

 

Obrovské škody hlásí i správci vojenského újezdu v Boleticích. Spadlo tam 50 tisíc kubíků dřeva. Polámané stromy jsou pro návštěvníky nebezpečné. Dělníci je v nejbližších dnech začnou odklízet. Po turistických stezkách tak bude projíždět těžká technika. Správci proto nevylučují, že i tam bude muset lesní úřad vydat zákaz vstupu.

mom/Jiří Bydžovský TN.cz