Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.8. 2018 20:57
Požár památky

Všechny střechy zámku zničily plameny, škoda jde do milionů

Zdroj: TV Nova

Požár zámku v Horním Maršově na Trutnovsku zničil střechy na celém objektu, který má čtyři křídla. Oheň zničil i věž zámku. Zůstaly jen zděné části, uvedl v neděli dopoledne starosta obce Pavel Mrázek.

Nevyužívaný a chátrající barokní zámek v Horním Maršově hořel od brzkého rána, hasiči plameny zvládli asi po pěti hodinách. Střecha zámku prohořela. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných.

 

Hasiči nemají informace, že by byl někdo zraněn, informovala mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. "Nyní hasiči dělají dohašovací práce uvnitř objektu, rozebírají trámy a plechy. Požár je pod kontrolou," řekla před desátou hodinou. Později doplnila, že podle prvotního odhadu plameny napáchaly spoušťza pět milionů korun. Suma se ovšem může ještě změnit.

 

"Zatím pracujeme se všemi verzemi možného vzniku požáru od nešťastné náhody, technické závady, nedbalosti, až po úmyslné zapálení. Právě příčina vzniku, způsobená škoda a další okolnosti požáru jsou předmětem našeho vyšetřování v úzké spolupráci s hasiči," uvedl krátce před nedělním polednem policejní mluvčí Jan Čížkovský.

 

Zámek je podle informací z webu best-reality.cz na prodej za 14,5 milionu korun. "Od dubna roku 1994 není objekt nijak využíván a jeho stavebně technický stav je zhoršený," uvádí web. Zámek je na prodej již mnoho let.


"Je vidět plamenné hoření střešní konstrukce. Prohořenou střechou budeme požár hasit pomocí výškové techniky," uvedla ráno mluvčí. Zámek se nachází v Czerninské ulici a stojí poblíž hlavní silnice směřující z Trutnova do Pece pod Sněžkou.

 


Hasiči dostali hlášení o požáru ve tři čtvrtě na pět ráno. Na místo vyjelo zhruba 80 hasičů z osmi jednotek. Původně hasiči uvedli, že na místě mají deset jednotek. Zřídili dvě čerpací stanoviště vody z nedaleké řeky Úpy. Na místě mají i automobilový žebřík a plošinu ze stanice Trutnov. 

 

Hasiči do objektu ráno vyslali dvě průzkumné skupiny, aby zjistily jeho stav a bylo možné požár hasit i zevnitř. "Snažíme se, aby byl zásah v historické budově co nejúčinnější s minimalizací následného poškození," uvedla ráno mluvčí.

 

Záběry na hořící barokní zámek:  

 

Zámek z konce 18. století v minulosti sloužil mimo jiné jako základní škola, dětský domov či kino. Je také chráněnou kulturní památkou.

 

15

GALERIE: Požár zámku v Horním Maršově

Zdroj: TV Nova

Požár zámku v Horním Maršově na Trutnovsku - 3

Hodnocení:

pez tn.cz / ČTK
Reklama