tip na výlet

Na Valašsku můžete roztočit kola bicyklů stejně jako frgály

Téma:

Okolí Velkých Karlovic nedaleko Vsetína je propletené stezkami na kolo, je známé pro svou místní gastronomii a vyhledávané nejen kvůli špičkovým wellnesům. My se na Valašsku projeli po jejich novém trailu, upekli si vlastní frgál, zkusili degustační večeři na Lanterně a zvídavost nás nenechala ani vynechat balijskou masáž nebo jógu s indickým instruktorem.

Na Valašsku se na kole budete občas potkávat s barevnými cedulkami na dřevěných kolíkách označujících „Bike Trails Valašško“. Tyhle uměle vybudované pěšiny jsou stavěné pro širokou veřejnost, takže technicky jsou zvládnutelné úplně pro každého, takže nemusíte kopec sjíždět po nudné cestě od traktoru, nýbrž po houpavých cestičkách s malými klopenými zatáčkami.

 

Výlet s projížďkou po tomto trailu může začít od hotelu Horal, odtud po červeném okruhu na Milanovu studánku, dále na místo zvané Pod Dupačkou a stále po červené až na Makovský průsmyk. Právě z Makovského průsmyku startuje trail, který končí kousek pod hotelem Horal. V horní části není trail na ukazatelích nikde značen, takže je dobré mít s sebou mapičku, kterou vám zdarma dají v půjčovně elektrokol u hotelu Horal. Zatímco horní pasáž trailu je po lesní cestičce a pak kus po louce v sadech, spodní část je o dost zábavnější, protože tady už narazíte na zmiňovanou houpavou vysypanou cestičku s klopenými zatáčkami.

 

GALERIE: Valašsko na kole

1
/
23
Zdroj: Snow.cz/TN.cz
Valašsko na kole - 2
 

 

V okolí Velkých Karlovic najdete i šest značených turistických tras, které mají opět speciální značení v podobě dřevěných kolíků s cedulkou příslušné barvy a s užitečnými informacemi o okruhu, jako například jestli se po cestě dá jet nejen s kolem, ale i třeba s kočárem. Vaším výletním cílem jak pěšky, tak na kole může být i rozhledna Miloňová, na kterou vás dovede zelená trasa. Mapička se srozumitelně značenými okruhy je opět k dostání v půjčovně kol u Horala.

 

 

Další výletní zastávkou může být třeba dřevěný kostel ve Velkých Karlovicích nebo za horkých letních dnů určitě koupaliště Balaton, které se nachází mezi obcemi Karolinka a Novým Hrozenkovem. Neplatí se tu žádný vstup a hovět si můžete jak na trávě, tak na malých plážičkách.

 

Co se týká dalších letních aktivit, nabídne celou jejich škálu hotel Horal od golfu přes elektrokolo až po segway. Pro zapůjčení segwaye je potřebná rezervace a projížďky se konají výhradně v doprovodu instruktora (1 hod – 690 Kč). Rezervace je potřebná stejně tak na elektrokola, na která se můžete vydat, kdy chcete a i bez instruktora. Cena zapůjčení na celý den je 690 Kč. My jsme zkusili elektrokola, na kterých je hned několik režimů „pohonu“. Nutno říct, že při nejvyšším výkonu turbo, nebylo z naší strany potřeba skoro vůbec nic, a kolo jelo samo.

 

 

Pokud jste na hotelu Horal ubytovaní, chystá se pro vás na léto ranní jóga s indickým instruktorem zdarma. Pokud ubytovaní nejste, na Horalu se stejně můžete zastavit – třeba v poledne na dobrý oběd na prosluněné terase se stylovými gaučíky a křesílky zasazené na dřevěná mola do vody. Obědové menu tu vyjde okolo 150 Kč a máte v tom polévku a na výběr z několika hlavních jídel. Na gastronomii si tu v celém Resortu Valachy opravdu potrpí, takže jídlo tady je záruka gastronomického zážitku.

 

 

Jsme-li u gastronomických zážitků, pro jeden takový si zajděte na Lanternu naproti středisku Razula. Na Lanternu osobně jezdím několikrát do roka, protože se pro stala synonymem pro opravdu dobré jídlo. Tentokrát jsme tu vyzkoušeli šestibodové degustační menu, které se každé dva měsíce mění. Poslední červnový den jsme stihli ještě jarní chřestové menu a z jídelníčku na nás svítily takové názvy, jako třeba chřestové kapučíno nebo králičí roládka s kopřivovou fáší a chřestové ragú. Toto šestichodové menu, kdy ke každému chodu dostanete příslušné víno, vyjde na 1490 Kč. Jak už jsem ale zmínila výše, gastronomie tu je na prvním místě, takže takovéhle investice litovat nebudete. O letních prázdninách se můžete těšit na „Letní Itálii“ a v degustačním menu najdete například tygří krevety nebo filírovaná kachní prsíčka a řepné lístky s jahodami.

 

 

Zůstaneme-li ještě u jídla, zkusili jsme si také novinku na léto, a to upéct si svůj vlastní frgál. Pro ty, kterým pojem frgál zcela známý není, jde o tradiční valašskou pochoutku v podobě jednodruhového koláče. Koláč si upečete na Razule vedle dětského parku každé úterý a sobotu vždy od 10:00 a od 13:00 a za tři hodiny kurzu zaplatíte 690 Kč. Odnesete si ale nejen vlastně upečený frgál, ale také certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského a zástěru na památku.

 

Abychom nezapomněli na děti, zmiňme místo, které dostalo i nás – dospělé! Jde o dětský park Razulák umístěný do zázemí střediska Razula. Atrakcí je doslova fúra, od skákacího hradu, přes káry, trampolíny, tubing, šlapací lodičky až po aquazorbing. Vstup do parku na celý den vyjde pro jedno dítě a jeho doprovod (1-2 dospělí) stojí 240 Kč. Pouze atrakce aquazorbing a rodinné šlapací auto je potřeba si připlatit navíc (5 min aquazorbing 50 Kč, 1 hod šlapací auto 190 Kč).

 

Vrátíme-li se zpátky k hlavním přednostem Resortu Valachy, bude to vedle gastronomie také wellness. Jak na Lanterně, tak na Horalu disponují špičkovými wellnessy. Zajímat vás tu mohou také masáže, které jsou převážně exotické a vy tak můžete zkusit fidžijskou masáž, ajurvédu nebo balijskou masáž. Nedalo mi to, a vyzkoušela jsem masáž balijskou – masáže osobně moc nemusím, ale tahle masáž mi opravdu sedla. Masáž využívá totiž poměrně velký tlak i do hlubších svalů, nicméně je prováděná velmi jemnými tahy a hnětením.

 

 

Wellness Horal osobně považuji za jeden z nejlepších wellness vůbec. Specialitou Horalu jsou saunové rituály, které se tu konají každý den. Saunér víří horký vzduch ručníkem, který se drží pod stropem sauny a parními nárazy znásobuje účinek horkého vzduchu. Nechybí tu samozřejmě ani krytý plavecký bazén, vířivky, vodopád a vodní vír pro děti. Dvou a půl hodinový vstup do termálních bazénů pro dítě a dospělého vyjde na 450 Kč, o víkendech a svátcích je to o 100 Kč více. Pro vstup do saunového světa si připlatíte 390 Kč, respektive 590 Kč (jednorázově).

 

Abyste měli dobré jídlo i wellness na dosah ruky, zkuste již zmiňovaný hotel Lanterna, kde jsou pokoje velmi příjemně zařízené. Pokoj Standard tu vyjde na osobu se snídaní a neomezeným vstupem do wellness na 1890 Kč.

Související témata:
Andrea Drengubáková TN.cz