útoky medvěda

Na Valašsku řádí medvídě. Chová se divně kvůli matce, tvrdí expert

Medvěd zabíjí ovce na Valašsku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Medvědi jsou u československých hranic nejspíš dva. Větší starosti ale dělá lidem ten mladší z nich, který už zardousil desítky ovcí. Podle experta se chová hodně podivně a pravděpodobně se to naučil na Slovensku.

Zvíře, které se už měsíc a půl potuluje po Zlínském kraji, je podle myslivce Jiřího Kasiny ještě medvídě, kterému jsou maximálně tři roky. Pravděpodobně k nám přišlo ze Slovenska, kde se také naučilo na medvěda velmi nestandardnímu chování.

 

Medvědi se podle pracovníků CHKO Beskydy pohybují v oblasti dva. Ten druhý má ale být starší a větší a na rozdíl od svého mladšího kolegy se důsledně vyhýbá lidským obydlím. Medvídě už zabilo několik ovcí, koz a dokonce si z klece vytáhlo králíka. 

 

"Obávám se, že je to příklad medvíděte, které se naučilo od mámy žít s člověkem. Na Slovensku reálně žijí až dva tisíce medvědů a mají s nimi problémy. Protože se tam nestřílí a jsou chráněni, tak se naučili přistupovat k člověku, vyžírají popelnice apod. Já si troufám tvrdit, že tento medvěd, který má velmi nestandardní chování, nebojí se lidí a chodí k nim, je zrovna ten případ, kdy ho matka vychovala k soužití s lidmi," myslí si Kasina.

 

 

Už v tomto týdnu by měl na Valašsko dorazit odborník na odchyt medvědů ze Slovenska a nejspíš o víkendu přibude do týmu další posila, tentokrát veterinář ze ZOO z Dvora Králové, který má zkušenosti s narkotizační puškou.

Související témata:
mom TN.cz