tradiční pouť

Na Velehrad míří desetitisíce lidí. Po 11 stoletích tady uvidí unikát!

Téma:

Velehrad na Uherskohradišťsku dnes ožil oslavami svátku Cyrila a Metoděje. Největší církevní události v Česku, dvoudenní národní poutě, se zúčastní desítky tisíc lidí. Mnozí i proto, aby si prohlédli vzácnou relikvii - lebku kněžny Ludmily, která je součástí pražského svatovítského pokladu.

Bezpečnostní opatření jako při vstupu do Pražského hradu nebo na koncert Rolling Stones - tedy průchod rámy nebo osobní prohlídky na Velehradě nečekejte. Přesto se 40 tisíc návštěvníků, kteří na nejdůležitější poutní místo na Moravě dorazí, nemá čeho obávat.

 

Ochranku, policisty nebo vojáky potkáte v rozsáhlém areálu jen zřídka. "Nejsme rockovým festivalem, kde by vznikaly nějaké zbytečné problémy, snad to bude naopak," doufám starosta Velehradu Aleš Mergental.

 

Ovšem jako oko v hlavě tu hlídají ostatky jedné z patronek našich zemí - první české svaté, kněžny Ludmily. Ty přitáhly dlouhé zástupy nejen věřících. "My slavíme pak svatého Václava jako velkého knížete dědičného země české, tak ono to má souvislost," vysvětlil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

 

 

Manželka prvního Přemyslovce se na Velehrad, kde byla pokřtěna samotným Metodějem, obrazně vrátila po více než jedenácti stoletích.

 

Vzácnou součást Svatovítského pokladu střeží nejen mimořádná bezpečnostní opatření, ale po otevření Královské kaple bude i čestná stráž dobrovolníků.

 

Dvoudenní národní pouť, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu, vyvrcholí ve čtvrtek slavnostní mší.

mom/Zdenek Čík TN.cz