Madeirové kraslice

Na výrobu madeirových kraslic poslouží klidně i pštrosí vejce

Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
2.4. 2021 5:40
Téma:

Letošní Velikonoce budou v mnohém jiné než v předchozích letech. Některé tradice a zvyky ale zůstanou – třeba malování kraslic. Paní Jiřina Janoušková začala malovat vajíčka už před více než čtyřiceti lety, v posledních letech ale začala dělat takzvané madeirové kraslice.

Velikonoce pro většinu lidí znamenají malování vajíček. Paní Jiřina Janoušková začala s jejich zdobeních už před více než čtyřiceti lety. "Když jsem se nudila na poradách, tak jsem si do bloku kreslila a začala jsem s vajíčky, která jsem dělala ručně," říká paní Jiřina. Před pět lety jí ale zaujala madeirová, čili vrtaná technika zdobení vajíček.

 

 

Název „madeirové“ získaly kvůli podobě s madeirovou krajkou. Jde o techniku zdobení, kdy pomocí modelářské vrtačky vytváří autor do skořápky různé ornamenty. Paní Jiřina si nejdřív na vajíčko vzor nakreslí tužkou. "Já sice používám vzory stejné, ale ani jedno není stejné, liší se v detailech," dodává paní Jiřina.  

 

 

 

Jakmile je vzor hotový, přijde na řadu práce s vrtačkou. Vyvrtání jednoho vajíčka může trvat deset minut, ale klidně i několik hodin. Záleží hlavně na složitosti vzoru a také na velikosti vajíčka. Paní Jiřina zdobí hlavně husí vejce, která jsou větší a pevnější oproti slepičím. Jednou za čas se ale pustí i do zdobení ještě větších - pštrosích vajec.

 

Anketa

Vyrábíte Velikonoční kraslice?

Hlasovalo 28 lidí.
Když jsou vajíčka vyvrtaná, vloží se do sava na 15 minut, to vajíčko vyčistí od blan, které zůstaly uvnitř, a také od tužky. Pak už stačí konturovou barvou ozdobit okraje výřezů a je hotovo. Letošní Velikonoce budou ale i pro paní Jiřinu jiné než v minulosti - kvůli pandemii k ní totiž nemohou koledníci a vajíčka tak rozdává pouze své rodině.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz