vesmírné artefakty

Výročí mise Apollo 11: Zápisník z vesmíru se vydražil za sto milionů!

Téma:

Čtyřiačtyřicetistránkový zápisník s ručně psanými poznámkami astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina nebo americká vlajka, která na palubě Apolla 10 několikrát obletěla měsíc. Tyto unikátní předměty se dražily v newyorské aukční síni Christie´s, a to při příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci.

Asi 600 milionů lidí u televizních obrazovek napříč zeměkoulí sledovalo první přistání člověka na Měsíci, jen hrstka vyvolených si ale hmotné připomínky tohoto "velkého kroku pro lidstvo" může vystavit doma.

 

Aukční síň Christie´s nabídla v New Yorku k prodeji téměř 200 artefaktů. Hvězdou aukce byl letový manuál, který urazil trasu dlouhou milion a půl kilometrů na Měsíc a zpět. Jeho stránky jsou hustě popsány poznámkami prvních dvou mužů, kteří se po měsíčním povrchu prošli, Neila Armstronga a Buzze Aldrina.


"Aldrin si na desáté stránce poznamenal přistávací souřadnice Eaglu. Je to první psaná poznámka, kterou napsal člověk na jiném nebeském tělese," popsala odbornice Christina Geigerová.

 


Letový manuál se prodal za více než 113 milionů korun. Dražily se i tři filmové kotouče, které představují původní verzi nahrávek dokumentující první kroky člověka na Měsíci, nebo štěteček na objektiv, který na Měsíci použili astronauti během mise Apollo 14.


Padesátému výročí mise Apollo 11 věnuje pozornost i Královské muzeum v londýnské čtvrti Greenwich. Je v něm k vidění na 180 artefaktů ze soukromých i veřejných sbírek z celého světa.

 

"Tím nejzajímavějším exponátem je komunikační čepička Buzze Aldrina. Uvidíte ji i na ikonických fotografiích z mise Apollo 11. Měl ji pod helmou skafandru," uvedla kurátorka muzea Meanie Vanderbroucková.

Darja Stomatová, rod TN.cz