karbofuran zabíjel

Na Vysočině někdo otrávil celé hnízdo orlů! Rodiče i mláďata

Téma:

Velmi smutnou událost řeší na Vysočině ornitologové a ochránci přírody. V jednom z hnízd, která dlouhodobě sledují, našli otrávená mláďata velmi vzácného orla mořského. Navíc zmizel i samec a samice, a tak je pravděpodobné, že jsou i oni mrtví.

Před dvěma lety se vzácní orli mořští na Jihlavsku zabydleli a dokonce vyvedli mladé. Jenže teď, když orlí rodinku chtěli ochránci přírody zkontrolovat, našli obě mláďata otrávená. "Byla otrávená karbofuranem," potvrdil Aleš Toman, ornitolog a ochránce přírody. Karbofuran je prudký jed - nechvalně oblíbený mezi traviči v Česku.

 

Je velmi pravděpodobné, že rodiče mláďatům přinesli jako potravu otrávenou mršinu. Vše je o to smutnější, že z hnízda zmizel samec i samice - i oni se tak nejspíš otrávili. "Je to velká ztráta pro přírodu, když přijde o celou jednu populaci z jednoho hnízdiště . Každý jedinec má nevyčíslitelnou hodnotu," neskrývá smutek ornitolog Toman.

 

 

Navíc na Třešťsku nejde ani o první podobný případ - už loni tu někdo karbofuranem otrávil samici orla mořského. Přitom tento biologický jed je u nás už léta zakázaný. Někdo má asi doma schované staré zásoby. "Oni to používají cíleně a opakovaně na lovení takzvané škodné," vysvětlil ornitolog Toman.

 

Orel Mořský je majestátní a zákonem chráněný pták. U nás jich žije kolem stovky. Párů které zahnízdí a vyvedou mladé, je ale jen kolem dvaceti.

Související témata:
tn.cz / gar