ÚSTAVNÍ SOUD

Na zasněžené silnici se zmrzačila žena, žaluje obec. Případ se táhne léta

Uklouznutí
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
21.5. 2020 15:06
Téma:

Dvakrát během jednoho roku žena v jihomoravské obci upadla na zimní, neupravené silnici, při každém pádu se trvale zmrzačila. Žalovala obec, případ se ale protáhl na dlouhé roky a stále není u konce.

Neprohrnutá a neposypaná zasněžená silnice v jihomoravských Želešicích se stala příčinou sporu mezi obcí, kterou silnice vedla, a ženou, jež po ní šla. V lednu a prosinci roku 2010 na neupraveném povrchu žena dvakrát uklouzla, přičemž si trvale poškodila napřed kotník a pak koleno.


Nechtěla to ovšem nechat jen tak. V prosinci roku 2013 zažalovala obec celkem o téměř 140 tisíc korun. A přestože byl případ již promlčený, okresní soud jí přiklepl 133 tisíc. Žena prý neměla od lékařky ani právníka dostatek informací, promlčecí lhůta byla navíc podle soudu v rozporu s dobrými mravy vzhledem k trvalým zdravotním potížím ženy.

 


Naopak odvolací krajský soud žalobu zamítl, a to právě kvůli promlčení nároku. Došel totiž k závěru, že by byl první úraz promlčený, i kdyby se počítalo s nejzazším datem zjištění trvalého poškození. V případě druhého úrazu prý stav chodníku neměl závadu ve schůdnosti.


Případ se tak dostal do rukou ústavních soudců. Podle ženy první úraz promlčený nebyl, protože lhůta nezačala ani běžet. Stěžovala si také na špatné poučení krajským soudem ohledně dovolání. Namítala také ústavnost nákladů na advokáta obce, které měla po prohře u krajského soudu zaplatit.

 


Podle Ústavního soudu odvolací soud špatně ženu poučil, a proto musí o jejím odvolání znovu rozhodnout. Rozhodnutí krajského soudu také porušilo ženino právo na ochranu tělesné a duševní integrity.


“Naopak námitky stěžovatelky o porušení práva na spravedlivý proces v důsledku přiznání náhrady nákladů na zastoupení advokátem a v důsledku nesprávného posouzení počátku běhu promlčecí lhůty nedosáhly ústavněprávního rozměru,“ doplnil Ústavní soud. Případ se tak potáhne ještě dál.
 

Ústavní soud rozhodl, zámek Opočno zůstane státu. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz