Netradiční pozvánky

Nábor studentů jinak. Školy dny otevřených dveří pořádají virtuálně

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
20.2. 2021 22:51
Téma:

Koronavirus letos mění zaběhnuté způsoby náborů na střední i vysoké školy. Budoucí studenti se do tříd většinou nepodívají osobně, zato virtuálně ano. Jedno olomoucké gymnázium dokonce školákům nabídlo prohlídku pomocí známé počítačové hry. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava zase umožňuje návštěvu pomocí vlastního avatara.

Proběhnout se po kampusu, navštívit přednášky a diskutovat s přednášejícími. Tohle jde i v době pandemie. Vysoká škola báňská (VŠB) našla způsob, jak se žáci mohou podívat do budoucích lavic – pomocí hry a avatara (postavy), kterého si sami stvoří.

 

"Tohle je můj avatar, virtuálně jsem tedy v aule, kde se přednáší a rozdávají diplomy, přitom jsem doma u svého počítače," popsala reportérka TV Nova inovativní způsob návštěvy školy.

 

"Student může naživo navštívit stánky jednotlivých fakult, na všech si prohlédnout weby nebo videa, je to všechno interaktivní," popsal Petr Ptašek z VŠB-Technické univerzity Ostrava.

 

 

Když se avataři dostanou do společného bodu, tak spolu můžou i mluvit. Povídat si mohou i s pedagogy. Škola zvolila tuto variantu, aby se lidé nepotkávali na chodbách, zájemci o studium si tak můžou projít i učebny skrz naskrz.

 

Originálně vymysleli prohlídku školy pro své budoucí spolužáky také studenti Slovanského gymnázia. Mrzelo je, že je nemohou osobně pozvat do učeben, a tak na to šli pomocí hesla Komenského: Škola hrou. Navíc gymnáziu ušetřili desítky tisíc korun a poznali nové kamarády.

 

 

"Proces tvorby v Minecraftu trval několik stovek hodin," přiznal student Slovanského gymnázia David Vrai. Na projektu se podílelo zhruba dvacet lidí a vyplatil se. Nejen, že je o prohlídky zájem, ale hlásí se i více žáků.

 

"Dá se říct, že v tuto dobu máme čtyř- až pětinásobnou návštěvnost," připustil ředitel gymnázia Radim Slonka. Běžně školu navštíví 200 až 300 žáků, teď virtuálně ale až čtyřnásobek. Obě školy počítají s tím, že virtuální prohlídku zachovají i pro další roky.

kvo TN.cz