srdeční kolaps

Náčelnik horské služby Adolf Klepš bojuje o život v umělém spánku

Adolf Klepš
Zdroj: Profimedia
Adolf Klepš je stále ve vážném stavu.
Téma:

Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše, v neděli utrpěl srdeční kolaps, když se účastnil tradičního výstupu na Sněžku. Jeho stav je stále velmi vážný. Klepš je v umělém spánku, napojen na umělou plicní ventilaci.

"Pan Klepš je stabilizován, ale stále je ve velmi vážném stavu a je pravděpodobné, že ještě dlouho bude. V tuto chvíli je v umělém spánku a minimálně týden bude, aby se tělo mohlo zotavit," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl.

 

Do královéhradecké nemocnice byl Klepš převezen vrtulníkem, poté co mu poskytl první pomoc Leoš Heger, bývalý ministr zdravotnictví, s polským kolegou. 

 

Právě s Hegerem a s dalšími členy TOP 09 se Klepš v neděli vydal na výstup na Sněžku. Cesta na horu proběhla v pořádku, problémy přišly až na vrcholu Sněžky. Po osmikilometrovém výstupu s převýšením 750 metrů Klepš náhle zkolaboval.

 

 

Muži resuscitovali náčelníka holýma rukama, asi po pěti minutách se k nim přidali polští záchranáři s defibrilátorem. Těm se však srdce nedařilo hned nahodit. Po třech pokusech jej oživila až letecká záchranka.

 

"Je logické, že po takovém kolapsu a resuscitaci je pan Klepš ve vážném stavu. Co bude dál, ukáže až čas," dodal Tušl.

kik TN.cz