poslední soud

Nacistu (93) soudí za 5230 vražd v koncentráku. Prý nikdy nevystřelil

Nacista Bruno Dey je u soudu
Zdroj: Profimedia
Tomáš Brych
Tomáš Brych
Publikováno 22. 10. 2019
Téma:

Vzpomínky na hrůzy, které sám způsobil tisícům lidí v koncentračním táboře, provázejí celý život Bruno Deye (93). Jeden z posledních žijících bývalých příslušníků nacistické organizace SS se u soudu v Hamburku zodpovídá z napomáhání k vraždám 5230 lidí.

Proces s někdejším dozorcem koncentračního tábora Stutthof nedaleko Gdaňska je naplánovaný až do prosince. Vzhledem k věku někdejších nacistů je zřejmě jedním z posledních, píší německá média. „Viděl jsem mnoho těl. Obrazy utrpení a hrůzy mě pronásledují celý život,“ vypověděl starý muž u soudu.

 

Deyův případ rozplétá soud pro mladistvé, protože mu tehdy bylo 17 let. Podle prokuratury nastoupil na místo dozorce v srpnu 1944 a byl v něm až do jeho uzavření v dubnu následujícího roku. Podle obžaloby se podílel na zákeřném a nelidském usmrcování zejména židovských vězňů.

 

Dey potvrdil, že v táboře v té době působil. Popírá ale svou vinu. „Ze strážní věže jsem viděl mnoho mrtvých vězňů, především žen, které ráno jejich spoluvězni vytahovali z baráků a těla nosili k vozíku, na které je pohazovali přes sebe,“ popsal. Tvrdí, že o existenci krematoria a jeho účelu se dozvěděl jen náhodou.

 

Starý muž tvrdí, že kvůli srdeční vadě byl zproštěn bojového nasazení a proto byl nasazen do tábora ve Stutthofu. Tam prý chtěl pracovat v kuchyni. Tvrdí, že nikdy nepoužil zbraň a naopak vězňům jednou umožnil, aby si do tábora propašovali kus masa z uhynulého koně.

 

Ve Stutthofu a pobočných táborech zemřelo 65 tisíc lidí. Vězněni tu byli Poláci, sovětští zajatci a Židé. Součástí zařízení byla i plynová komora.
 

Související témata:
TN.cz