Armáda

Nad Českem bude létat ruský průzkumník, zkontroluje naši armádu

Antonov An-12
Zdroj: Profimedia
Ilustrační obrázek.
Jan Houška
Jan Houška
7.9. 2020 18:12
Téma:

V následujících dnech bude nad Českem létat průzkumný letoun armády Ruské federace. Letoun bude v rámci Smlouvy o otevřeném nebi zjišťovat, zdali naše armáda nezbrojí.

Rusové by měli do Česka přiletět již v pondělí odpoledne, následně budou buďto devátého nebo desátého září provádět průzkumný přelet nad naší republikou. Trasu letu si může ruská strana zvolit sama, každopádně nesmí trvat déle než dvě a půl hodiny a být delší než 800 kilometrů.

 

“Skupina ruských inspektorů provede průzkumný let v letadle An-30B přes území České republiky v rámci Smlouvy o otevřeném nebi,” informovalo ruské ministerstvo obrany.

 

 

Smlouva o otevřeném nebi platí od roku 2002 a má za úkol kontrolovat, zdali členské státy dodržují pravidla, na kterých se vzájemně dohodly. “Smlouva, ve které je dnes zapojeno 34 států, je jasným výrazem důvěry v bezpečnostních otázkách,“ uvedl podplukovník Šupšak.

 

 

V roce 2012 došlo při plněné stejné mise k havárii ruského letadla Antonov, které po přistání na letišti v Čáslavi sjelo z dráhy a začalo hořet. Na palubě letadla bylo třiadvacet lidí, z toho devět Čechů a čtrnáct Rusů. Někteří vojáci utrpěli popáleniny.

 

Takhle nacvičuje ruská armáda na tradiční vojenskou přehlídku. Podívejte se na video:


TN.cz