kousky meteoritu

Nad Českem přeletěl jasný bolid, pomozte s hledáním meteoritu!

Velmi jasný bolid nad Českou republikou
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR
Téma:

V pátek mohli pozorovatelé zaznamenat velmi výrazný bolid, který téměř šest sekund svítil na noční obloze a uletěl při tom 77 kilometrů. Během průletu atmosférou dosáhl jasnosti srovnatelné s Měsícem v první čtvrti. Jeho úlomky dost možná dopadly až na Zem, lidé mohou úlomky najít na Karlovarsku.

V pátek na ještě velmi světlé obloze zaznamenalo větší množství pozorovatelů úžasný bolid. Protože prolétal nad severozápadem ČR, prolétl pro většinu pozorovatelů poblíž výrazného seskupení Venuše a tenkého srpku Měsíce, uvádí Astronomický ústav akademie věd ČR.

 

Bolid osvítil oblohu krátce po desáté hodině, podle astronomického ústavu vážil při vstupu do atmosféry několik kilogramů a začal svítit ve výšce 86 kilometrů od Žatce.

 

"Těleso se na začátku pohybovalo relativně malou rychlostí necelých 16 km/s a světelnou dráhu dlouhou 77 km a skloněnou k zemskému povrchu 50 stupňů uletělo za téměř 6 sekund. Během letu bolid dosáhl jasnosti srovnatelné s jasností Měsíce v první čtvrti (přepočítáno na vzdálenost 100 km) a pohasl jižně od Karlových Varů relativně nízko jen 27 km nad zemí," uvádí vedoucí bolidové sítě Dr. Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR.

 

Velká většina hmoty se spotřebovala při průletu, podle Spurného ale mohly velmi malé úlomky dopadnout i na Zem, řádově by se mělo jednat o maximálně desetigramové meteority, které teoreticky mohly dopadnout do kopcovitého a zalesněného terénu severovýchodně od Horního Slavkova u Karlových Varů.

 

 

"Z hlediska popsání a objasnění tohoto vzácného přírodního úkazu je důležité, že byl zaznamenán našimi přístroji, které jsou pro tento účel určené a jsou umístěné na 17 stanicích Evropské bolidové sítě, které leží především na území České republiky, ale také na Slovensku a v Rakousku. Na většině území bylo jasno a tak většina našich kamer tento bolid zachytila," doplnil Spurný.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz