odchylka modelu

Nad Českem se ukázal obrovský smajlík, zaskočil i meteorology

Obří smajlík nad Českou republikou tvořený oblačností
Zdroj: ČHMÚ
Téma:

Na radarových snímcích to vypadá, že se počasí meteorologům vysmívá. Předpověď jim úplně nevyšla a nad Českou republikou se podle nich objevil obří smajlík. Obličej tvoří oblačnost, která se bude přesouvat k jihovýchodu, mraků tak bude odpoledne ubývat.

Meteorologie je velmi náročná věda, atmosféru ovlivňuje velká řada jevů, které nejsme vždy schopni odhalit. V počasí se tak nedá vždy vytvořit přesný model, díky nezapočítaným jevům dochází k odchylkám v předpovědích.

 

A ani předpověď na středeční ráno úplně přesně nevyšla. Navíc to na radarových snímcích vypadá, že se počasí meteorologům vysmívá.

 

"Oblačnost středních pater deformovaná do tvaru obličeje s očima nad Ústeckým a Královéhradeckým krajem, nosem nad Středočeským krajem a Vysočinou, širokým úsměvem nad Jihočeským krajem a kynoucí rukou nad krajem Olomouckým způsobila, že minimální teploty jsou zhruba o tři stupně vyšší, než se původně předpovídalo," vysvětluje Český hydrometeorologický ústav na sociálních sítích.Za oblačnost podle meteorologů může pásmo vlhkosti, která se nahromadila pod vcelku vysoko položenou inverzní vrstvou ve výšce 2 až 3 kilometrů. Právě tuto vlhkost se nepodařilo modelům dopředu podchytit.

 

 

"Předpokládáme, že toto pásmo oblačnosti se bude v řídícím severozápadním proudění přesouvat k jihovýchodu a mraků tak bude během dne pozvolna ubývat," doplnil ČHMÚ.

klma TN.cz