Cvičení Ample Strike

Nad Česko míří letouny NATO, přiletí i legendární bombardér B-52

Téma:

V České republice v těchto dnech probíhá velké cvičení aliančních armád Ample Strike 2016. Účastní se ho vojska ze 17ti zemí. Cvičení je svátkem především pro fanoušky letecké techniky. Do Česka totiž zamíří i proslulý bombardér B-52.

Cvičení se zúčastní téměř 1 500 vojáků, z nichž tisícovku dodá česká armáda, tři sta vojáků bude zastupovat 16 spojeneckých armád a zbytek budou tvořit příslušníci aktivních záloh, kteří se podobného cvičení zúčastní vůbec poprvé. Dvě roty budou hlídkovat na náměšťské základně.

 

Cvičení Ample Strike je zaměřené na trénink předsunutých leteckých návodčí. Letos ale bude poprvé zahrnovat i překonávání protivzdušné obrany nebo tankování za letu.

 

Celkem se do cvičení zapojí 10 českých a 24 zahraničních letounů a vrtulníků. České stroje L-39 Albatros, L-159 Alca a Jas-39 Gripen budou létat ze základny v Čáslavi, většina zahraničních pak ze základny v Náměšti nad Oslavou, kde právě dnes většina letounů přistála.

 

 

Nad Českem budou kromě českých letadel létat i Gripeny z Maďarska, americké bojové vrtulníky Apache, bombardéry B-1 a B-52 operující ze základny ve Velké Británii, polské stroje Su-22 nebo německé stíhací bombardéry Tornado.

 

Hlavní letecká část cvičení bude probíhat od 5. do 16. září ve vojenských prostorech Náměšť, Libavá, Bechyně a Boletice. Letouny operující ze základen v zahraničí neponesou žádnou munici.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

B-58: bombardér, který byl dražší než zlato

PO PÁR LETECH... Holčička z válečného videa vyrostla. Podívejte se, jak dnes vypadá

vbo TN.cz