příbuzný hurikánu

Nad Itálií se tvoří medikán! Přinese extrémní počasí a napáchá škody

medicane
Zdroj: Profimedia
U Itálie se formuje medikán
Téma:

U Středozemního moře se schyluje k extrémnímu počasí. Podle meteorologů se zde tvoří tzv. medikán, tedy výrazná tlaková níže, která bude připomínat hurikán. Napáchat může výrazné škody.

Velmi teplá voda ve Středozemním moři poskytuje výborné podmínky pro vznik cyklón. V současné chvíli se tvoří nad Tyrhénským mořem tlaková níže, která může přerůst až v tzv. medikán. Medikány se klasickým hurikánům podobají nejen tím, jak vznikají, ale také svými vlastnostmi. Podobně jako hurikány či tajfuny mívají teplé jádro a mohou napáchat velké škody.

 

Medikán se může západně od Itálie vytvořit během čtvrtka. Zasáhnout může kromě Itálie také část Sardinie a Sicílie. Ačkoli s sebou přinese extrémní počasí, podle meteorologů nedosáhne ani síly hurikánu 1. stupně.

 

 

"Nad Tyrhénským mořem se formuje tlaková níže, která bude v některých znacích připomínat hurikán tj. bude se v ní tvořit oko s minimem oblačnosti. Jinak ale tak silná jako hurikán nebude - moře tady není přece jen tak horké. Očekávají se nárazy větru kolem 110 km/h, vysoké vlny u pobřeží a deště," popsala pro TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

Podle Honsové se jedná o poměrně vzácný jev . "Poslední medikán se vyskytl v listopadu 2017," upřesnila. Tehdy se jednalo o medikán Numa, který zasáhl území západně od Athén. Bouře způsobila velké škody, povodně, sesuvy půdy a vyžádala si život nejméně 19 lidí.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

Související témata:
mom TN.cz