Zasáhne dovolenkové destinace!

Ambasáda varuje turisty v Řecku před obří bouří! Lodě už stojí

Téma:

Intenzivní medikán, středomořská obdoba tropického cyklónu, se začíná tvořit mezi jižní Itálií, Libyí a Řeckem, přičemž právě Řecko by měla tato hluboká tlaková níže zasáhnout v noci z pátku na sobotu. Předpovědi tam očekávají extrémně silný vítr, vysoké vlny a ničivé bleskové povodně.

Pokud jste v Řecku na dovolené nebo se na ni chystáte, mejte se na pozoru. Podle meteorologických modelů by se měl medikán s názvem Zorbas nad jižní oblastí Jónského moře vytvořit v noci ze čtvrtka na pátek, přičemž do Řecka by v plné síle udeřit o den později, tedy v sobotu 29. září okolo poledne.

 

"Řecká meteorologická služba EMY upozorňuje na náhlé zhoršení povětrnostních podmínek v Řecku ve dnech 26. - 28. 9. 2018 v souvislosti s přechodem frontální vlny," začíná vyjádření na facebooku Velvyslanectví ČR v Athénách.

 

"(Fronta) je doprovázena silnými větry a přeháňkami. V jejich důsledku byla 26. 9. přerušena veškerá lodní doprava a průběžně může také docházet k výpadkům dodávek elektřiny. Žádná zvláštní opatření vyhlášena nebyla. Velvyslanectví ČR v Athénách doporučuje návštěvníkům Řecka běžnou opatrnost," dodává ambasáda.

 

 

Zorbas by poškodit především pobřeží poloostrova Peloponés a Kréty, v neděli by pak měl dorazit i do další dovolenkové destinace - Turecka. 

 

Pokud v oblasti jste nebo se do ní tento víkend chystáte, určitě není od věci registrovat se do systému DROZD, který spadá pod ministerstvo zahraničí.

 

 

"Registraci do systému DROZD preventivně doporučujeme před cestou do zahraničí všem cestovatelům. Od letošního roku je k dispozici rovněž stejnojmenná a uživatelsky příjemná aplikace pro mobilní zařízení a telefony," uvedl pro TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

 

"Čeští turisté v oblasti by měli zejména dbát pokynů místních úřadů a dbát zvýšené opatrnosti při jízdě na kole či motocyklu popř. lodí. Rovněž doporučujeme sledovat průběžně aktualizovaná cestovní doporučení MZV a Velvyslanectví ČR v Athénách nejenom v případě medikánu," dodal mluvčí.


Protože jde zatím těžko předpovídat, jaký přesně medikán bude, liší se i informace o síle rychlosti větru - web In-Počasí uvádí, že v nárazech bude mít oko Zorbasu až 130 km/h, Severe Weather Europe ale informoval až o nárazech o síle 190 km/h a s maximy dosahujícími i přes 200 km/h, a tak by mohlo jít o historicky vůbec nejsilnější takový medikán!

 

 

Kromě větru bude Zorbas zvedat i vysoké vlny na moři, které jsou hrozbou právě pro malebná řecká pobřeží a dovolenkové destinace, kde stále doznívá prázdninová sezóna. Dalším rizikem je i intenzivní přívalový déšť, v jižním Řecku by totiž mohlo spadnout v maximech i 450 mm srážek, což by pro oblast znamenalo ničivé bleskové povodně. "Je to úhrn srážek, který v oblasti normálně spadne za celý rok," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

 


Výskyt medikánů ve Středozemí bývá poměrně ojedinělý, i když poslední zažili minulý týden obyvatelé Itálie. "Předešlý medikán se vyskytl v listopadu 2017," připomněla Honsová. Tehdy šlo o medikán Noma, který zasáhl také v Řecku a vyžádal si život nejméně 19 lidí. Současný medikán Zorbas by přitom měl být ještě silnější, a tak je nutné mít se na pozoru.

 

 

"Takovýto medikán udeří ve Středomoří obvykle jednou za dva, za tři roky. Tento budou místní obyvatelé pociťovat až zhruba do pondělí či úterý, než se zcela uklidní," dodala meteoroložka.

nor TN.cz