štětinatá výtvarnice

Nadaná prasnice ohromila svým uměním! Její obrazy stojí jmění

Slečna Pigcasso
Zdroj: Profimedia
Slečna Pigcasso pózuje při tvorbě
Téma:

Svým uměním se zřejmě vyhnula pekáči. Řeč je o umělecky nadané prasnici z Jihoafrické republiky, která vytváří hodnotná díla. A to nejen v přeneseném smyslu. Jeden její kus se prodává i za 4000 dolarů, tedy asi 90 tisíc korun.

Slečnu Pigcasso (pig je v překladu “prase“), jak zní umělecké jméno nadané bachyně, zachránili z jatek v roce 2016 pracovníci jihoafrické farmy, která slouží jako útočiště zvířat. Jen díky tomu mohl vyniknout um tohoto jedinečného prasete.


Na farmě chtěli nový, čtyřtýdenní přírůstek nějak zabavit. “Hodili jsme jí do výběhu fotbalové i rugbyové míče. Kolem měla i nějaké štětce, protože jsme zrovna stavěli stodolu. Všechno zničila nebo snědla, kromě štětců. Velmi si je zamilovala,“ popsala Joanne Lefsonová, která farmu vede, pro agenturu Reuters.


Podle ní se bachyně našla v abstraktním expresionismu. “Nevím, co maluje, ale její styl se lehce mění podle toho, jakou má náladu,“ zhodnotila výtvarný postup své svěřenkyně Lefsonová.

 

Prasečí malířka při práci:


Z videa je zcela patrné, jak se štětinatá umělkyně vášnivě vrhá do každého tahu štětcem. Někdy má ale potřebu být více kontaktní a chladný nástroj nahradí svým rypákem, čím jemně dolaďuje strukturu celého díla.

 


Pigcassiny malby se prodávají až za 4000 dolarů, což je nějakých 90 tisíc korun. Výtěžek jde přitom na chod farmy.


Tvorba talentované prasnice zaujala i švýcarské hodináře. Její malby využila firma Swatch jako estetickou úpravu nové řady hodinek, které prodává za 125 dolarů za kus, co je asi 2900 korun. Firma ke každým hodinkám přidává certifikát autenticity.
 

rod TN.cz