Agresivita roste

Nadávky úředníkům měl utnout zákon. TOP 09 ho chce zrušit

Ilustrační snímek
Téma:

Úředníky už více než půl roku chrání zákon. Zavedl totiž za urážení úředníků pokutu až do výše 15 tisíc korun. Nový předpis ovšem úředníky při práci chrání jen zčásti.

Mluvčí centrálního úřadu práce Kateřina Beránková navíc tvrdí, že agresivita klientů roste a výjimkou nejsou ani fyzické útoky, po nichž úředníci skončí na neschopence a útočníci s trestním oznámením na krku.


A za pravdu Beránkové dávají i čísla - loni zaměstnanci úřadů práce museli řešit 542 incidentů, kdy jim lidé nadávali, vyhrožovali nebo úředníky dokonce napadli, píše středeční Právo.

 

I když je nový přestupek, který státní úředníky chrání, v zákonu poměrně krátce, TOP 09 už uvažuje o jeho zrušení. Miroslav Kalousek to zdůvodňuje tím, že úředníci nejsou žádná vrchnost, že naopak vykonávají službu pro lidi a musejí proto podle něj nějakou tu nevrlost snést.


 

A namítá, že pokud opravdu dojde na pěsti či jiný druh fyzického útoku, máme už jiné zákony, které takové chování dokáží potrestat. Je ovšem otázkou, zda TOP 09 získá dostatečnou podporu - řada parlamentních stran totiž s rušením příslušného ustanovení, které úředníky chrání, váhá.

pez TN.cz