Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO Sbírka pro Míšu

Nehoda na soutěži hasičů: Míša po zásahu proudem málem oslepla

Teprve 18leté Míše, dobrovolné hasičce a závodnici v požárním sportu, se stala jedna ze soutěží osudnou. Proud vody ji plnou silou zasáhl do očí, které vážně poranil. Míša teď téměř nevidí. S pravým okem dokonce musela na operaci a další ji ještě čeká. Protože na světě neexistuje žádná dostupná léčba, skládají se nyní lidé Míše na asistenční pomůcky, které by jí do budoucna mohly usnadnit život.

Míša si oči poranila během noční soutěže v požárním útoku v Ludéřově na Olomoucku, která se konala na konci července. Hadice jí vytryskla do obličeje a prudký proud vody jí vážně poranil obě oči.


"Na levé oko vidí zhruba na 50 %. Pravé je po náročné operaci, vidí na něj opravdu velmi špatně. Další operace Míšu čeká zhruba za půl roku," řekl pro TN.cz dobrovolný hasič Jaromír Laštuvička, který o Míšině zranění informoval na facebooku a který s ní je v kontaktu.

 


"Snáší to statečně, všichni doufáme, že se uzdraví. Podle psychologa ještě mohou nějaké stavy přijít, ale snad ne. Je to ale samozřejmě rána jak pro ni, tak pro rodinu, přátele i družstvo," pokračoval Laštuvička.


V obou očích má Míša poraněné takzvané cévnatky, které tvoří jednu ze stěn oční bulvy mezi bělmem a sítnicí. Jejich léčba není možná nikde na světě, v některých případech se ale cévnatky samy zahojily. "Doufáme, že to tak bude i u Míši," vyjádřil naději Laštuvička.

 


"Miška je 18letá, pozitivně laděná slečna, která se nezalekne ani té největší výzvy, dokáže vás podržet v jakékoliv situaci, pohladit, vyslechnout i rozesmát. Teď je ale řada na nás," vyzvala na facebooku další dobrovolná hasička Zuzana Horníčková.


Je totiž možné, že po zranění bude mít Míša trvalé následky. Proto už lidé přispívají ve sbírce na asistenční pomůcky, které bude mladá hasička pravděpodobně potřebovat.


"Zatím víme jen to, že léčba bude trvat minimálně rok. Pokud Míša některé z darovaných financí nevyužije, domluvili jsme se se zřizovatelem sbírky, organizací Život dětem, že nevyužité finance poputují na všechny dobrovolné hasiče v ČR, kterým se při požárním sportu stane těžký úraz s trvalými následky a budou k životu potřebovat nějaké pomůcky či operace v zahraničí," dodal pan Laštuvička.

 


Na Míšu můžete přispět libovolnou částkou i vy, a to na transparentní účet 1117771700/5500, variabilní symbol 5656. Pro místní z Olomoucka se pořádá speciální cvičení v místním sportovním centru, během kterého se bude v sobotu 25. srpna sbírka také konat.

nor TN.cz