Přelomový květ

Nadpozemská krása: Ve vesmíru vypěstovali první květinu!

Květina vypěstovaná ve vesmíru - 1
Zdroj: facebook.com
Na mezinárodní vesmírné stanici vypěstovali první květinu
Téma:

Je tohle rostlina budoucnosti? Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vypěstovali květinu! Americký astronaut Scott Kelly na sociálních sítích zveřejnil fotografie rozkvetlé cínie. Jde o vůbec první květinu, která vyrostla v nulové gravitaci.

"Vůbec první květina vypěstovaná ve vesmíru se vám představuje," uvedl astronaut Scott Kelly na sociálních sítích. "Ano, ve vesmíru jsou i další formy života," vtipkoval. Zveřejnil také fotografie rozkvetlé cínie se třinácti oranžovými lístky.

 

NASA ale cínie neboli ostálky nevybrala pro jejich krásu, ale aby "pomohly pochopit, jak květiny mohou růst ve stavu bez tíže". Důležité přitom je, že cínie opravdu rozkvetla, už dříve se totiž podařilo na ISS vypěstovat salát a pšenici, květina je ale náročnější.

 

 

"Ostálky se od salátu velmi liší. Jsou citlivější na životní prostředí a světelné podmínky. Růst trvá 60 až 80 dní," popsal pro Independent jeden z projektových manažerů Trent Smith, který má na starost právě pěstování květin na ISS. Teď chtějí astronauti pěstovat ještě komplikovanější rostliny, jako jsou například rajčata.

 

 

Jde o velký úspěch i proto, že ještě v prosinci Kelly nahrával fotky plesnivých cínií. "Naše rostlinky nevypadají dobře. Pro lidské kolonie na Marsu to může být velký problém," napsal tehdy astronaut, který v březnu ukončí svůj roční pobyt na vesmírné stanici.
 

epa TN.cz