MÍSTNÍ SE RADUJÍ

Nadšenec si splnil sen. Prodal byt a koupil si chátrající zámek

Jitka Fárová
Jitka Fárová
22.12. 2020 21:19
Téma:

Desítky let chátral barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku, teď ho nový majitel začal opravovat. V budoucnu by ho chtěl otevřít veřejnosti a návštěvníkům by rád ukázal, jak se žilo za první republiky.

Miloš Dempír jezdil dva roky po celé republice, po hradech a zámcích, aby si splnil svůj sen. Tím bylo pořídit si vlastní historický objekt a zachránit ho. Chátrající zámek v Polákách ho prý okamžitě okouzlil. Prodal byt a opuštěnou památku koupil.

 

"Celý život jsem se věnoval památkám a památkové péči, hradům, zámkům, tak i bylo mít přáním jednu památku zachránit," řekl majitel zámku.

 

Sám pracuje jako kastelán hradu Svojanov na Pardubicku a v 300 kilometrů vzdálených Polákách se okamžitě pustil do oprav. Střechou zatékalo, a tak jsou stropy i podlahy zničené, na řadě míst hrozí propadnutím. Podhledy jsou rozmáčené, místy dokonce uhnilé. štuková výzdoba padá.

 

"Co se týče vybavení, tak tady nezůstalo vůbec nic. Na druhou stranu vlastním sbírku historického vybavení po prarodičích, pro které tady najdu umístění," řekl Dempír.

 

Opravu zámku financuje zatím ze svých úspor, zažádáno má ale i o dotace. I když je celý areál v havarijním stavu, je podle majitele zachovalý.

 

"Zachovala se štuková výzdoba, nádherné schodiště s kovaným zábradlím a dřevěnými madly, dřevěné obklady stěn," vyjmenoval majitel.

 

 

Zámek byl od roku 1990 opuštěný. Ještě loni nebyl přes náletové dřeviny téměř vidět. Pro místní je dobrá zpráva, že se o něj někdo stará. "My jsme samozřejmě rádi, protože je to dominanta obce a celého okolí a léta letoucí se s tím nic nedělalo," řekl starosta obce Chbany Jiří Hoření.

 

Pokud vše půjde podle plánu, mohli by první návštěvníci zámek navštívit už za čtyři roky.

 

mb