velké kauzy

Nagyovou poslali nezákonně do vazby! Stejně tak Ratha a Zadeha

Téma:

Manželka bývalého premiéra Jana Nagyová podle všeho před třemi roky skončila ve vazbě nezákonně. Vyplynulo to z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého nemohou o případu rozhodovat jiné, než místně příslušné soudy. Stejného prohřešku se státní zástupci dopustili i v případě exhejtmana Davida Ratha nebo Šahrama Zadeha obžalovaného z daňových úniků.

Na žádost olomouckého státního zastupitelství skončila v červnu 2013 ve vazbě manželka bývalého premiéra Jana Nagyová. Nyní po třech letech se ale ukázalo, že zřejmě nezákonně. Podle Ústavního soudu měl totiž o věci rozhodovat soud v místě, kde se trestný čin stal - tedy v Praze. To se ale nestalo.

 

"Probíhají nějaká trestní řízení, kde byly jednoznačně podle dnešního nálezu Ústavního soudu nezákonně získávány důkazy," uvedl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

 

Na případ mohou podle Ústavního soudu sice výjimečně dohlížet jiní než místně příslušní zástupci, u soudců ale nic takového přípustné není.

 

 

David Rath

 

A stejně závažného prohřešku se dopustili i severočeští soudci, kteří poslali do vazby exhejtmana Davida Ratha. Jeho případ totiž spadal pod soud ve středních Čechách, kde se trestný čin měl stát.

 

 

David Rath od počátku své kauzy poukazoval na to, že jeho případ mělo řešit Krajské státní zastupitelství v Praze. Místo něho ho ale řešili státní zástupci v Ústí nad Labem. Sem se případ dostal až před podáním obžaloby u soudu.

 

 

Šahram Abdullah Zadeh

 

A do vazby se takto nezákonně dostal i Šahram Zadeh, kterého nedávno proslavila historicky nejvyšší kauce 150 milionů korun. Do vazby, kde byl 2 roky, ho poslal soud ve Znojmě. "Ten snad ve Znojmě nikdy nebyl, ale rozhodoval o vazbě znojemský soud, naprosto protiústavně," je přesvědčený Blažek.

 

 

Stejného názoru je i sám Zadeh, který zřejmě podobně jako předešlé dvě "oběti", využije nové informace ke své obhajobě. "Kde jsou dva roky mého života? Kdo za to může? Ti lidi věděli, že to dělají nezákonně," řekl Zadeh. Také proto bude žádat mnohamilionové odškodnění.
 

Ondřej Požár/ Hanuš Hanslík/ lud