opravená památka

Nahlédněte do Werichovy vily! Exkluzivní záběry před otevřením

Téma:

Po dlouhých patnácti letech je Werichova vila, kterou vážně poničily povodně, opravena. Štáb televize Nova dnes mohl jako první nově zrekonstruované prostory jedné z nejslavnějších vil na pražské Kampě exkluzivně navštívit.

Ještě než ničivé povodně v roce 2002 vyhnaly poslední obyvatele slavné vily, vystřídalo se tam několik slavných nájemníků. Spisovatel Josef Dobrovský, básník Vladimír Holan a slavný herec Jan Werich. Ten bydlel v prvním patře až do své smrti a právě podle něj je vila pojmenovaná.

 

"Tam byla taková malá klika jako bývá na barokních barácích a já sem si jí bral do ruky a říkal si - tak tady kliku bral do ruky Dobrovský - a měl jsem z toho vždycky zážitek. Ještě ten otisk cítím v ruce," zavzpomínal i zpěvák Jiří Suchý.

 

 

Radnice Prahy 1 celý objekt citlivě zrekonstruovala. Budova byla v dezolátním stavu a krom zatopeného přízemí jí trápily i další problémy. "On je to problém všech malostranských domů - je tu spodní voda. V době, kdy se stavěly tyto domy, nebyly známé technologie a také tu byla dobová poškození. Trámy byly poškozeny dřevomorkou," popsal stav domu před rekonstrukcí starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

 

 

Oprava vyšla zhruba na 35 milionů korun. Uskutečnila se pod dohledem památkářů, zároveň je vila prošpikována nezbytnými moderními technologiemi. Na nevyužívané půdě najdete místo pro besedy, stejně jako v dalších prostorech. Vilu bude totiž využívat hlavně nadace Medy Mládkové.

 

Postupně radnice rekonstruuje i okolí vily. Na části pozemku dokonce zmizí i oplocení. Jednu z nejslavnějších vil na pražské Kampě si budou moci návštěvníci prohlédnout už na konci letošního června.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar