Tajné služby

Nahráli ho, jak počítá peníze. Bývalý agent CIA měl špehovat pro Čínu!

CIA Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
18.8. 2020 9:16
Téma:

Americké úřady zatkli a obvinili bývalého agenta Ústřední zpravodajské služby (CIA) z toho, že měl vynášet tajné informace Číňanům. Dokonce se podařilo ho natočit, když přepočítával peníze, které za "službičku" dostal.

Alexander Juk Čing Ma (67) byl zatčený v pátek, upřesnilo americké ministerstvo spravedlnosti ve vydaném prohlášení. Následně padlo i obvinění. V poutech skončil i jeden exšpionův příbuzný, který v minulosti také pracoval pro CIA, píše BBC.

 

Ma se má během úterka objevit u soudu. V případě odsouzení mu za vynášení utajovaných informací o obraně Spojených států hrozí i doživotní pobyt za mřížemi.

 

Obviněný bývalý agent se narodil v Hongkongu, pro CIA pracoval od roku 1982 po dobu sedmi let. Pak se přestěhoval do Šanghaje a v roce 2001 na Havaj. V tom samém roce podle vyšetřovatelů spolu se svým příbuzným začal vynášet informace, které předával čínským zpravodajcům.

 

 

Podle prohlášení amerických úřadů šlo o informace o "zaměstnancích CIA, operacích agentury i o metodách maskování komunikace." Část schůzky s čínskými agenty v Hongkongu se dokonce povedlo nahrát na video. Na záběrech je vidět, jak Ma přepočítává 50 tisíc dolarů (asi 1,1 milionu korun), které za vyzrazení tajemství dostal.

 

Aby se dostal k dalším utajovaným informacím, tak se Ma podle vyšetřovatelů po přesídlení na Havaj ucházel o práci u FBI. Agentura ho nakonec najala jako jazykového specialistu. Podle obvinění odtud následně kradl dokumenty s označením tajné.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz