Satelit TESS

Do vesmíru míří "lovec planet"! Má najít mimozemský život

Téma:

Společnost Space X vypustila do vesmíru raketu, která nese nový satelit TESS. Vědci mu přezdívají lovec planet. Bude mít za úkol najít ještě neobjevené světy mimo Sluneční soustavu. Odborníci také doufají, že konečně objeví mimozemský život.

Cílem mise satelitu TESS je najít mimozemský život v Mléčné dráze. Raketa Falcon 9 ho vynesla k obloze z mysu Canaveral na pobřeží Floridy. Satelit má zkoumat vzdálené planety a čtyřmi kamerami zkoumat, zda jsou vhodné pro život.

 

Vědci předpokládají, že by mohlo zařízení objevit až 20 tisíc exoplanet. Z nich pak budou astronomové vybírat ty, které jsou podobné Zemi a obíhají kolem hvězdy. "Bude zkoumat v podstatě celé nebe. Prohledá stovky tisíc až milióny hvězd, aby našel planety, které je obíhají," uvedla astrofyzička Sara Seagerová.

 

To, že by teleskop na některé z blízkých planet ihned našel život, vědci vylučují. Jeho mise je prý pouze přípravná. Pomůže ale odborníkům určit, na kterých planetách jsou přírodní podmínky podobné těm na zemi.

 

Oblohu bude satelit zkoumat opravdu systematicky. "Budeme potom provádět následná měření, například hledat vodní páru nebo možná i známky života na planetě," dodala Seagerová.

 

 

Planety, na kterých by podle teleskopu mohla být voda v kapalném stavu, bude po konci jeho mise detailně zkoumat speciální dalekohled. Ten ale vědci uvedou do provozu až v roce 2020.

 

Start satelitu TESS byl původně plánován na pondělí, musel být ale odložen kvůli technické závadě v řídícím systému nosné rakety. Napodruhé už se ale vše podařilo. Mise teleskopu by měla trvat dva roky, data bude odesílat na Zemi jednou za dva týdny.

epa tn.cz / TV Nova