skandál nekončí

Najděte nahrávku o Číně a dalajlámovi, chce od vlády Herman

Téma:

Vláda by mohla zveřejnit nahrávku jednání přede dvěma lety, kdy jednala o Číně a dalajlámovi. Chtějí to ministr zahraničí Zaorálek i ministr kultury Daniel Herman. Nahrávka by měla objasnit, zda ministr kultury Herman na jednání před dvěma lety slíbil, že se nebude scházet s Dalajlámou. Podle Hermana se tehdy proti takovému postupu ohradil - prý je to jako kdyby mu zakázali scházet se s papežem.

Ministr zahraničí Zaorálek už včera oznámil, že bude chtít, aby se vláda vrátila k záznamu z tohoto jednání, kde se řešilo partnerství s Čínou a i to, že by se členové vlády neměli setkávat oficiálně s tibetským duchovním vůdcem.

 

 

Podle Zaorálka ministr Herman porušil slib - že to ministři dělat nebudou. Herman se totiž s dalajlámou nesešel soukromě ale na ministerstvu kultury. Ministr průmyslu Jan Mládek, dnes řekl, že se na vládě skutečně rozebíralo, že by se oficiálně ministři s tibetským duchovním scházet neměli, ale maximálně soukromě.

 

 

Všichni oslovení ministři dnes potvrzovali, že nahrávku chtějí najít. Zda nakonec bude zveřejněna je otázkou - vláda totiž mohla téma partnerství s Čínou projednávat v režimu utajení.

 

 

Otázka vztahů s Čínou rozděluje vládu. Navíc ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi čínská strana zrušila setkání se svým protějškem v Číně, kam měl odletět. Důvodem by měla být jeho podpora setkání ministra Hermana s Dalajlámou.

tn.cz / gar