Ztracení nakažení

Nakažené horníky z Dolu Darkov se podařilo najít. Začne druhé kolo testů

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 22. 5. 2020
Téma:

Hygienici po 5 dnech vypátrali horníky z Dolu Darkov, kteří měli pozitivní test na Covid-19. Úřadu se neozývali a telefon nezvedali. Stále ale není jasné, s kolika lidmi během té doby přišli do styku a mohli je tak nakazit. Mezi nemocnými jsou i čtyři Poláci a Slovák, který žije v Česku. Dnes v dole začalo druhé kolo testování. Podstoupí ho všichni zaměstnanci

V Darkově za poslední týdny strmě stoupl počet nakažených. V pondělí proto překvapili zaměstnance dolu hygienici – začala první vlna plošného testování. Ze 790 odebraných vzorků bylo téměř 150 pozitivních. Většina horníků byla přitom bez příznaků.

 

Prvních 120 havířů hygienici našli rychle a zároveň začalo pátrání po lidech, kteří se s nimi setkali. Koronavirem onemocnělo i 12 příbuzných horníků. Vznikl ale problém – o devíti dalších, u kterých bylo podezření, že mají koronavirus, nikdo nevěděl a nebylo možné se jim dovolat. Zadařilo se až v pátek. Ovšem o jednom z mužů stále nikdo nic neví.

 

 

Dosud není jasné ani to, kde se těch pět dnů pohybovali a s kým přišli do kontaktu. Dnes by podle hygieniků mělo být otestováno na 300 horníků, nicméně testování probíhá za zavřenými dveřmi."Budu testováním procházet zítra. V kolektivu jsme měli celou tlupu nakažených a mám z toho strach," přiznal TV NOVA jeden z horníků z Dolu Darkov. "Testování je samozřejmě třeba a nás jako povrchové to čeká v neděli dopoledne taky," popsal další zaměstnanec Darkova. Další tvrdí, že se mělo testovat už dřív.

 

 

"Každý zaměstnanec se od svého nadřízeného dozví den a čas, kdy bude otestován, s tím, že v případě, že test bude pozitivní, půjde do karantény," řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Provoz Dolu musel být omezen. První výsledky pátečního testování budou známé pozdě večer.

 

Na Karvinsku musely být uzavřeny i třídy v některých školách a kraj zakázal návštěvy v jím zřizovaných domovech pro seniory a nemocnicích. Krizový štáb v pondělí bude rozhodovat, jestli vyhlásí stav nebezpečí.

O trestním stíhání z nedbalosti by se dalo uvažovat, říká advokát Jan Černý. Na rozhovor se podívejte ZDE:

TN.cz