Nejsou místa

Nakažení v domovech pro seniory být nemohou, nemocnice je ale odmítají

Senior
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
9.4. 2020 19:24
Téma:

Hlavní město by mělo jít příkladem, namísto toho je pro smích. Neví si totiž rady, kam pacienty, kteří se nakazili v pečovatelských domovech pro seniory.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo minulý týden zástupce krajů, aby se včas připravili na příliv starších pacientů a vyhradili jim v nemocnicích dostatečné kapacity - 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Problém je to pro řadu krajů, ale dělají, co mohou. Naprosto nepřipravenou ale toto nařízení zastihlo Prahu.

 

V hlavním městě jsou dva domovy pro seniory s potvrzenou nákazou Covid-19, v Michli a na Chodově. Mělo by jít celkem o zhruba dvacítku seniorů. V domovech zůstat nemohou, protože představují velké riziko pro ostatní klienty. Jenže nechtějí je ani pražské nemocnice.

 

 

Na problém upozornil Deník N s odvoláním na pražskou radní pro zdravotnictví Milenu Johnovou (Praha Sobě). "V pražských sociálních zařízeních žije na 4 200 extrémně křehkých seniorů s průměrným věkem okolo 84 let a zdravotnická zařízení se mohou v případě rozšíření nákazy, které akutně hrozí, postarat pouze o zlomek z nich," varovala Johnová již před týdnem.

 

Přitom sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch již koncem března sliboval, že právě pro klienty domovů pro seniory, u kterých by se nákaza potvrdila, zajistí ministerstvo 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, případně pak v lázních Toušeň a v Těchoníně.

 

 

"Pražská hygiena i pracovníci domovů obvolávají nemocnice stále dokola, klienty, kterým je přes 80 let a mají zatím lehký průběh, ale státní nemocnice přijmout nechtějí. Zůstávají v domovech, kde je nemožné vytvořit takové podmínky pro izolační ošetřovatelství jako na infekčních lůžkách," popsala Johnová. Tragické podle ní je především to, že zdravotní systém není přetížený, jako v jiných zemích, stát ta infekční lůžka prostě nevytvořil a na péči o seniory v domovech rezignoval.

 

Situaci nepřeje fakt, že většina velkých nemocnic na území hlavního města nepatří Praze, ale státu, opatření jim tak nemůže nakazovat pražský primátor, ale pouze vláda či příslušné ministerstvo. Jediná nemocnice v metropoli, která patří městu, je Nemocnice Na Františku vlastněná Prahou 1. Ta již kapacity pro pacienty z domovů pro seniory nabídla.

 

Podle Johnové město připravuje 31 míst ve své Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Jedná také o možnosti využít pro nakažené seniory nyní nevyužívaný pavilon v bohnické psychiatrické léčebně, ovšem k tomu by potřebovalo součinnost ministerstva zdravotnictví a také zajištění zdravotnického personálu pro nově vzniklé pečovatelské zařízení.

 

 

Kromě domovů pro seniory se nakažení v nejrizikovější věkové skupině objevili i na klinice geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice a v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi, která funguje jako LDN.

 

Senioři jsou nemocí nejvíce ohroženi, i když nejsou největší skupinou mezi pozitivně testovanými:

 

 

Propukající nákaza mezi seniory v pečovatelských domovech děsí i opozici. Podívejte se na reportáž:

 

TN.cz