nákaza u koček

Nakažený tygr v zoo už není jediný, Covid-19 se potvrdil u dalších 7 šelem

Tygr
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
23.4. 2020 13:31
Téma:

V zoologické zahradě v newyorkském Bronxu testy odhalily Covid-19 už u osmi kočkovitých šelem. K tygřici, u které se nákaza potvrdila už začátkem dubna, se přidali další čtyři tygři a tři lvi. Většina zvířat vykazovala příznaky už na začátku měsíce, podle chovatelů kočky dokonce kašlaly.

Celkem osm nakažených kočkovitých šelem se nachází v zoologickoé zahradě v newyorkském Bronxu. Jako první byla na začátku dubna pozitivně otestována čtyřletá samice tygra malajského Nadia, která byla vůbec prvním potvrzeným případem onemocnění Covid-19 u tygrů. Nakazit ji měl zaměstnanec, který byl pozitivní, ale nevykazoval v té době žádné příznaky.

 

Organizace Wildlife Conservation Society, která spravuje zoo, nyní informovala o dalších sedmi infikovaných šelmách. Nemoc se potvrdila u čtyř tygrů a tří lvů. S výjimkou jednoho tygra všechny kočky vykazovaly příznaky Covid-19, podle chovatelů měly kašel. Všechny jsou v tuto chvíli v dobrém zdravotním stavu. "Chovají se normálně, přijímají potravu, kašel se jim už zmírnil," uvedla organizace.

 

Aby mohly být otestovány, musely být šelmy uspány. Nadia jako jediná podstoupila výtěry z krku a čumáku, ostatním zvířatům byly odebrány vzorky z výkalů. Testování proběhlo ve veterinářních laboratořích. Odborníci věří, že díky těmto případům lépe pochopí, jak nová nemoc funguje.

 

 

Doposud se objevily ojedinělé případy přenosu Covid-19 z člověka na zvíře. Zatím se však nepotvrdil žádný případ, kdy by zvíře naopak nakazilo člověka, a to včetně domácích zvířat, jako jsou psi a kočky.

 

Zoo v Bronxu pečlivě sleduje i další kočkovité šelmy. "Žádný z levhartů sněžných, gepardů, levhartů obláčkových nebo pum nemá příznaky Covid-19. Zavedli jsme preventivní opatření pro všechny zaměstnance, kteří se o kočkovité šelmy starají, aby se zabránilo další nákaze těchto zvířat," uvedla organizace.

 

Na odběrových místech v Praze jsou zmatky, lidé čekají dlouhé fronty. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz