Summit g20

Nakažených bude 60 milionů, světoví lídři řešili distribuci vakcín na covid!

Téma:

Počet lidí nakažených koronavirem ve světe šplhá k 60 milionům. Pandemii se věnoval i dvoudenní summit lídrů dvaceti nejmocnějších zemí světa. Projednávali mimo jiné postup distribuce vakcín.

Letošní Summit G20 se nesl v duchu pandemie koronaviru. Podle Číny by státy měly podporovat vůdčí roli Světové zdravotnické organizace v boji s pandemií. Většina zemí se také zavázala, že jakmile budou k dostání vakcíny proti nemoci covid-19, budou celosvětově dostupné pro každého.

 

"Koronavirus a celou tuto krizi porazíme jenom tehdy, pokud spojíme síly a budeme pracovat společně. Naše osudy jsou v rukou nás všech. Velká Británie se zavazuje ke spravedlivé globální distribuci jakékoliv vakcíny," nechal se slyšet britský premiér Boris Johnson.

 

Velká Británie chystá přes vánoční svátky rozvolnění některých protikoronavirových opatření. Zmírnit by se měl na pár dní například zákaz stýkat se s lidmi z jiných domácností ve vnitřních prostorách. Rozvolnění by měla platit od 24. prosince a trvat pět dní.

 

"Nemohu říci, že Vánoce budou letos normální. Ale v těchto zvláštních podmínkách je čas strávený s blízkými o to důležitější pro všechny, ať už vyznávají jakoukoliv víru. Chceme mít Vánoce, potřebujeme je, cítíme, že si je zasloužíme. Ale co nechceme, je zahodit veškerou opatrnost a dovolit koronaviru, aby se znovu rozšířil," má jasno Johnson.

 

 

S moderním způsobem, jak hlídat dodržování opatření, přišlo Španělsko. Na oblíbeném trhu El Rastro v Madridu na obyvatele dohlíží drony. Policie díky nim reguluje počet návštěvníků.

 

"Jsme tu v otevřeném prostoru a plníme vládní nařízení. Máme tu větší zabezpečení než vnitřní prostory, takže je to tu nejlepší. Říkám všem, aby přišli na trh Rastro, že je tu bezpečno a máme se tu skvěle," láká majitelka stánku se šperky Sara García.

 

V Itálii hlídají policisté kvůli předvánočním nákupům obchodní centra. Zabraňují tak jejich přeplnění a šíření nákazy. Německo se chystá na prodloužení celostátní karantény nejméně do 20. prosince.

pez, Hana Jelínková TN.cz