KORONAVIROVÁ PANDEMIE

Od rána přibylo 8 mrtvých s Covid-19. Uzdravilo se více než 50 lidí

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Kristýna Vondřichová
8.4. 2020 7:33
Téma:

Nákaze viru Covid-19 v Česku podlehlo už 119 lidí. Počet uzdravených stoupl na 346. Některým rodičům se nelíbí návrh na otevření školy již v druhé půlce května. Poslanecká sněmovna schválila první várku zákonů.

Hlavní události

- V České republice je 5732 potvrzených případů nákazy, onemocnění podlehlo 119 lidí, 346 pacientů se vyléčilo. Testováno bylo 114854 vzorků

- Nejvíce nakažených za jeden den z hlediska okresů přibylo v Ostravě, a to 26. V přepočtu na obyvatele roste počet nakažených na Domažlicku, uvažuje se i o uzavření.

- Ministerstvo zdravotnictví spouští plošné testování pracovníků domovů pro seniory, osoby se zdravotním postižením a poskytovatelů sociálních služeb

- Zabránili jsme nekontrolovatelnému šíření koronaviru, prohlásil ministr zdravotnictví. V nemocnicích je 403 pacientů s Covid-19

- K 30. dubnu by v Česku mohlo být podle Ústavu zdravotnických informací asi 10 600 až 19 500 nakažených

- Lidé by si měli pomlázku odpustit, radí ministr vnitra. Vláda ale nebude formulovat speciální doporučení, jak se chovat o Velikonocích

- Poslanci rozhodli o prodloužení nouzového stavu do 30. dubna

- Kvůli omezení pohybu na Slovensku se v zemi komplikuje dopravní situace

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než 1,43 milionu lidí, přes 82 tisíc nemocných zemřelo. Vyléčilo se přes 302 tisíc pacientů


 Situace ve světe. Na video se podívejte ZDE:

  

Nově budou ploště testováni zaměstnanci domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů sociálních služeb. Testování se podrobý každých 14 dní pomocí rychlotestů.

 

"Je velmi důležité chránit starší obyvatelstvo, jakožto jednu z nejohroženějších skupin. Pravidelné testování pracovníků domovů pro seniory je důležitým předpokladem, jak zajistit, aby se u jejich klientů co nejvíce snížila možnost přijít do styku s nákazou. Každému kraji proto poskytneme 20 tisíc rychlotestů společně s návody na jejich provádění a balíčkem osobních ochranných prostředků," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Testování bude provádět zdravotnický pracovník daného zařízení nebo smluvní lékař a o provedených testech budou zařízení vést evidenci. Nebude prý potřeba žádné speciální vybavení, kromě potřebných osobních ochranných prostředků, sterilní jehly a dezinfekce.

 

Ve středu pokračuje jednání Poslanecké sněmovny. Poslanci přijali novelu zákona o ČNB, novelu zákona o spotřebitelském úvěru a novelu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Přímý přenos sledujte v tomto článku na TN.cz, kde najdete i další informace.

 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Pandemie koronaviru - TN.cz

22:50

Vyplatí se OSVČ čekat na slibovaný příspěvek 25 000 Kč, nebo se mají jít hned registrovat na Úřad práce? I když se rozhodnout zařadit mezi nezaměstnané, o příspěvek přijít nemusejí, prozradil v pořadu Nova je s vámi právník právník Martin Kornel:

 

22:23

Aerolinky ve světě zažívají nejhorší ekonomickou krizi v historii. Podívejte se na videoreportáž.

 

V Ostravě přibylo za den 26 nakažených koronavirem, celkový počet je 172. Ostrava je celkově třetí nejzasaženější okres. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

  

Na Slovensku začal platit omezený pohyb. Policisté kontrolují hraniční přechody a zjišťují, kam řidiči míří. Na vytížených úsecích to ovšem způsobilo velké dopravní problémy. Celé hodiny se čekalo na D z Trnavy do Bratislavy. “Doprava na příjezdu do Bratislavy zkolabovala,“ informoval bratislavský krajský úřad. Problémy jsou s dopravou i v jiných částech Slovenska. Informace přinesl portál tvnoviny.sk.

 

Lidé by si měli pomlázku odpustit, řekl ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) na brífinku po jednání štábu. Riskují, že nakazí sebe nebo své známé. "Kdybych byl doma, tak neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí a věřím, že takto budou uvažovat i naši občané," řekl Hamáček. Vyjádřil se také k pendlerům a promořování.

 

V nemocnicích je 403 pacientů s Covid-19, uvedl předseda České společnosti anesteziologů Vladimír Černý. Kapacita nemocnic zatím dostačuje a kvalita péče je podle něj stejná, jako před vypuknutím pandemie.

 

 

V úterý se v Česku otestoval rekordní počet vzorků – přes sedm tisíc, evidováno bylo za celý den 195 nakažených. “Česká republika zatím zabránila tomu nejhoršímu. Odpracovali jsme kus práce, zastavili jsme nekontrolovatelné šíření koronaviru,“ prohlásil ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Jsme připraveni na větší počet pacientů, říká primář Lipš. Na video se podívejte ZDE:

 

 

Do 15. dubna očekává Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 6300 až 7700 nakažených, k 30. dubnu pak asi 10 600 až 19 500. A to hlavně kvůli nízkému reprodukčnímu číslu, tedy kolik dalších lidí nemocný nakazí, které podle odhadů padne na 1,02. Na podrobná statistiky a predikce se můžete podívat v této prezentaci od ÚZIS.

 

 

Ministr školství Robert Plaga (ANO) naznačil, že by se školy mohly otevřít již v druhé půlce května. U rodičů tím ale vzbudil obavy o dodržování hygienických požadavků. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz