Koronavirus ve světě

Nakažených v Chorvatsku přibývá! Nemoc se šíří v nočních klubech

Party
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 9. 8. 2020
Téma:

Počet nově nakažených v Chorvatsku stále prudce roste. Rapidní nárůst evidují především ve Splitsko-dalmatské župě. Místní úřady varují, že některé případy nákazy jsou spojené s nočními kluby.

Prudký nárůst zaznamenala z pátku na sobotu Splitsko-dalmatská župa (obdoba našich krajů). Během dne tam přibylo dvacet nových případů, nejvíce z celého Chorvatska. Čtyři nové infekce jsou navíc spojeny s nočními kluby. Informoval o tom chorvatský portál dnevnik.hr. Ze soboty na neděli v regionu přibylo nově nakažených dokonce třicet, tedy v podstatě polovina všech čerstvých případů v zemi - celkem jich totiž úřady ohlásily v neděli 61.

 

Ředitelka Krajského zdravotního ústavu Željka Karinová proto na tiskové konferenci varovala mladé lidi, aby na sebe dávali pozor a dodržovali protiepidemiologická opatření. "Mladí lidé se až moc socializují. V místních nočních klubech se již čtyři lidé nakazili,“ řekla o pátečním nárůstu Karinová.

 

 

Úřady se nyní obávají, aby se koronavirus nezačal takto šířit. Provozovatelé klubů byli ihned informováni a nyní testují své zaměstnance.

 

Karinová zároveň zdůraznila, že se pozornost musí znovu zaměřit právě na tato ohniska a dbát jednotlivých opatření. Jedná se totiž zpravidla o uzavřené prostory, ve kterých lidé nedodržují rozestupy.

 

Chorvatsko eviduje 5543 případů nákazy koronavirem. Nejvíce zasažené je město Záhřeb, za ním následuje Splitsko-dalmatská a Osijecko-baranjská župa. V zemi zemřelo více než 150 infikovaných, z nemoci se vyléčilo necelých pět tisíc pacientů.


Například úřady na Mallorce se v červenci rozhodly uzavřít noční kluby. Více v následující reportáži:

 

TN.cz