Liberecký kraj

Nakažených žloutenkou je už skoro stovka! Lékaři netuší, proč se šíří

Ivan Berka
Ivan Berka
Publikováno 1. 11. 2019
Téma:

Počet nemocných žloutenkou typu A v Libereckém kraji se blíží stovce. Nejvíc jich je z Turnova, kde hygienici potvrdili už přes 70 případů. Žloutenka se z 14tisícového města šíří i do okolních krajů, nemocní jsou na Mladoboleslavsku a nyní i na Jičínsku.

V první polovině letošního roku žloutenka typu A, tedy nemoc špinavých rukou, na Liberecku postihovala především pacienty s rizikovým chováním - především narkomany a bezdomovce. Od září se ale nemoc začala v Turnově prudce šířit mezi běžnou populací. A nikdo zatím neví proč.

 

"Zatím se nám nepodařilo odhalit vehikulum nákazy. Virus může být v něčem, co se k nám dostává ústy, takže například nějaká potravina," vysvětlila epidemioložka Jana Prattingerová. Může být třeba v kostkách ledu, nemytých či špatně tepelně upravených potravinách.

 

V půlce října hygienici potvrdili na Turnovsku necelých 50 případů. Teď už je jich 71 a v celém Libereckém kraji pak 92. A onemocnělo dalších sedm lidí z jiných krajů, kteří měli vazbu právě na Turnov.

 

 

"Ve středních Čechách máme tři potvrzené případy žloutenky typu A. Jedná se o muže, tedy tatínka, a jeho dvě děti," uvedla už dříve mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

 

A další nemocné hlásí Královéhradecko. V jičínské základní škole v Železnické ulici onemocněl školák, který dojíždí právě z Turnova. Hledání zdroje nákazy je pro hygieniky velmi těžké. Inkubační doba žloutenky typu A je totiž až 50 dní. Proti žloutence je ale možné se očkovat a získat tak doživotní imunitu.
 

epa TN.cz