Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.12. 2018 20:25
Vrátil se z Jordánska

Muž hospitalizovaný na Bulovce smrtící MERS nemá, ukázaly testy

Zdroj: TV Nova

U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce se podezření na onemocnění MERS nepotvrdilo. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. Pacient podle informací ČTK pobýval v Jordánsku. V Česku byly už tři pacienti s podezřením na nákazu touto nebezpečnou nemocí, proti níž není vakcína ani účinná léčba.

"Stav pacienta se v průběhu dnešního dne zlepšoval, pominuly horečky a stejně tak i další příznaky. Pacient byl ze specializovaného oddělení pro vysoce nakažlivé nákazy, které je v civilním sektoru jediné v celé ČR, přeložen na standardní lůžkové oddělení Infekční kliniky NNB," uvedl Řepa.

 

Pacienta původně přijala fakultní nemocnice v Ostravě. Podle informací TV Nova jde o 27letého muže, který se nedávno vrátit z Jordánska. Na Blízkém východě pracoval jako průvodce a údajně se proti tamním nemocem nenaočkoval.

 

Další krevní testy lékaři pacientovi udělají v pátek. Pokud se jeho stav bude i nadále zlepšovat, mohl by být podle Řepy propuštěn do domácího ošetřování už v pátek.

 

Lékaři měli podezření, že muž mohl nakazit nebezpečným virem, který způsobuje smrtící nemoc MERS. Ta je mutací známější SARS, která se vyskutuje především na Blízkém východě.

 

16

GALERIE: Do pražské nemocnice Na Bulovce převezla sanitka pacienta s podezřením na nákazu smrtícím virem

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Do pražské nemocnice Na Bulovce převezla sanitka pacienta s podezřením na nákazu smrtícím virem - 1

Hodnocení:

 

Muže museli záchranáři a hasiči, kteří s převozem pomáhali, umístit do speciálního boxu. Manipulovat s ním museli jen v ochranných oblecích, virus je totiž vysoce nakažlivý. Na Bulovku ho záchranka převezla ve středu večer, lékaři mu ihned odebrali vzorky.

 

Pokud by se smrtící nákaza u muže potvrdila, v ohrožení by byli všichni, kdo s ním přišli do kontaktu. Ti by také museli absolvovat stejné testy, aby se nemoc prokázala, nebo vyvrátila.

 

 

MERS je onemocnění, které způsobuje virus blízký známějšímu SARS. Jde o Blízkovýchodní respirační syndrom, poprvé prokázaný v roce 2012 v Saudské Arábii. Odborníci už potvrdili přenos z člověka na člověka, většinou jsou ale nositeli viru zvířata - nejčastěji velbloudi.

 

Mezi příznaky MERS patří horečka, kašel, dušnost, akutní zápal plic a selhání ledvin. Úmrtnost na toto virové onemocnění je 43 % - za posledních šest let se objevilo 136 potvrzených pacientů, z nichž zemřelo 58 nakažených.

epa tn.cz / ČTK
Reklama