Smutné statistiky

Napadení záchranářů přibývá. Útoků jsou desítky ročně

Petr Brzek
Petr Brzek
13.1. 2020 21:17
Téma:

Patrně zdrogovaný muž v Pardubicích uvěznil v bytě zdravotníka, který ho přijel ošetřit. Druhého záchranáře napadl údery pěstí. Zpacifikovala ho až přivolaná policie.

Záchranář Roman Jošt na sobotní službu nevzpomíná rád. Chlap mnohem větší než on ho chytil za oblečení a zatáhnul dovnitř. "Byl to strach, když mě v tom bytě zabouchl," vzpomíná na incident záchranář. Podařilo se mu sice utéct, agresor ovšem skočil na dalšího zdravotníka. Naznačoval, že ho udeří, šel mu po krku.

 

Do ulice K Višňovce byla na cestě i policie. Muž, podle informací televize Nova vystudovaný farmaceut, který byl ovlivněný neznámou látkou, se totiž zabarikádoval. "Při zákroku policisté použili i balistický štít, byla zde důvodná obava, že má muž zbraň," popsala mluvčí Policie Pardubického kraje Markéta Janovská. V domě se měly najít nože i drogy.

 

 

"Těchto fyzických napadení rok od roku přibývá," potvrzuje smutnou statistiku Aleš Malý, mluvčí ZZS Pardubického kraje. "Klesá úroveň toho, čemu říkáme legální svědomí. Máme tendenci tyto autority vymazávat a útočit na ně," potvrzuj rovněž Jan Lašek, psycholog Univerzity Hradec Králové.

 

Záchranáři v loňském roce čelili bolestivým útokům v desítkách případů. Verbální útoky jsou prý denním chlebem a nikdo je nepočítá. Na Vysočině navíc běsnění pacientů nevydržely hned dvě sanitky. Podle záchranářů jsou největší problémy s opilci. Velmi často totiž na zdravotníky ještě útočí skleněnými láhvemi.

Související témata:
TN.cz