pohotovost

Napětí na ukrajinských hranicích roste. Ruských vojáků je tam stále víc

Patrik Balcar
Patrik Balcar
21.4. 2021 21:12
Téma:

Na rusko-ukrajinských hranicích se stupňuje napětí. Rusko v oblasti dále hromadí vojska. Ukrajina a její západní spojenci se obávají vojenských kroků. Podle posledních zjištění je v oblasti více ruských vojáků a vojenské techniky, než se v posledních týdnech odhadovalo.

Stíhačky a helikoptéry, tanky, obrněná vozidla, průzkumné drony i vojenské nemocnice. Satelitní záběry, se kterými přišel americký deník Wall Street Journal, ukazují obrovské množství ruské vojenské techniky v oblasti, kde ještě na konci března nebyla.

 

"Během týdne očekáváme, že budou mít u hranic přes 120 000 mužů. A to ještě zdaleka nemusí být konečné číslo. Znepokojují nás i výsadkáři na Krymu, balistické střely a další válečné nástroje," svěřil se ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

 

Ukrajina vyzývá své spojence k uvalení dalších sankcí na Rusko. Před tím Západ ale důrazně varoval ruský prezident. "Se všemi chceme udržovat dobré vztahy a nechceme pálit mosty. Ale když bude někdo naše dobré úmysly zaměňovat za slabost, Rusko odpoví rychle a tvrdě," nechal se slyšet Vladimir Putin.

 

"Ukrajina zná všechny možné scénáře a víme co dělat, pokud nastanou. Nebojíme se. Máme ohromně silnou armádu," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

 

Rusko obviňuje Kyjev a NATO z přípravy vojenských akcí a vyjadřuje obavy nad možnými násilnostmi v ukrajinském Donbasu. Část oblasti kontrolují proruští separatisté - a to už od roku 2014, kdy Rusko Krym anektovalo. Příměří mezi separatisty a ukrajinskou armádou platí od července minulého roku, obě strany se ale v posledních týdnech obviňují z jeho porušování.

 

"Jsou aktivnější, takové ostřelování tu nebylo od uzavření příměří. Teď po nás střílí i z kulometů," popsal situaci jeden z ukrajinských vojáků. Podle tamějších úřadů už stál konflikt v Donbasu životy nejméně čtrnácti tisíc lidí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
klma tn.cz / TV Nova