Zbrojní test

Napětí roste! KLDR odpálila další rakety, už podruhé za týden

Jižní Korea: Test balistických raket
Zdroj: Enex
Ilustrační foto
Téma:

Severní Korea ve čtvrtek odpálila dvě rakety krátkého doletu. Informovala o tom jihokorejská armáda. Během jediného týdne jde už o druhý test, který KLDR provedla. Podle expertů reaguje Severní Korea na předčasně ukončený summit s USA.

Jihokorejský velitelský štáb nejdříve oznámil, že byla ze základny Sinori na západě KLDR ve čtvrtek kolem 16:30 (9:30 SELČ) vypálena blíže nespecifikovaná střela. Později upřesnil, že Severní Korea odpálila dvě rakety krátkého doletu, píše Reuters.

 

Podle jihokorejské armády byly střely odpáleny nedaleko města Kusong, které je od základny Sinori vzdáleno zhruba 40 kilometrů. Jedna urazila vzdálenost 420 kilometrů, druhá 270 kilometrů. Obě vystoupaly do výšky asi 50 kilometrů, poté se zřítily do moře.

 

Odborníci z Jižní Koreje i USA se teď snaží zjistit další podrobnosti o vypálených raketách. Podle jihokorejského vojenského experta Janga U nelze pouze z toho, jak daleko střela doletěla, poznat její typ.

 

Během necelého týdne jde už o druhý raketový test, který KLDR provedla. V sobotu odpálila několik střel včetně jedné balistické rakety krátkého doletu. Byly vyslány z přístavního města Wonsan na východě země a dopadly také do moře.

 

 

Ve středu pak severokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že sobotní zkouška byla "pravidelným testem a aktem sebeobrany". Neměla být prý žádnou provokací, na nikoho necílilo a nemělo vést ke zhoršení situace na Korejském poloostrově.

 

Experti ale upozorňují, že opakované zbrojní testy rozhodně nepřispějí ke zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi. Kancelář jihokorejského prezidenta uvedla, že poslední zkouška je "velmi znepokojující a návrat k jednacímu stolu bude o to složitější".

 

Už po sobotním testu raket se také objevily spekulace, že jde o odvedu za předčasně ukončený summit severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Truma v Hanoji. Podle některých analytiků se snaží KLDR vystupňovat tlak na USA.


Podívejte se na reportáž TV Nova o sobotním testu raket:

epa TN.cz