Severní Korea

Napjatá situace v KLDR. Pět lidí popravili za kritiku Kima na večírku

Kim Čong-un
Zdroj: Profimedia
Severokorejský diktátor Kim Čong-un
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
12.9. 2020 6:44
Téma:

Severokorejská tajná policie údajně popravila pět zaměstnanců ministerstva financí. Na pracovním večírku měli otevřeně kritizovat diktátora Kim Čong-una a způsob, jakým vede zemi. Už déle než měsíc nikdo rovněž neviděl jeho mladší sestru Kim Jo-čong.

Pětice mužů se prý na večírku bavila o tom, že severokorejský režim selhává na všech frontách. Slova o vyprázdněné státní kase nebo neschopnosti Kim Čong-una obchodovat se světem se jim nevyplatila. Tajná policie je prý popravila.

 

Podle informací portálu dailynk.com je udal jeden z jejich mladších kolegů, který se pracovního setkání také účastnil. O život měli přijít už 30. července.

 

Kim údajně vyjádřil úlevu, že muže popravili. Pokládal je za hrozbu svého přísně totalitního režimu. Ten je brutálními postupy nechvalně proslulý. Jakoukoliv kritiku diktátora okamžitě tvrdě trestá.

 

Severokorejské zdroje mají za to, že všechny příbuzné popravených mužů uvěznili v koncentračním táboře Yodok. Nachází se přibližně 100 kilometrů severovýchodně od hlavního města Pchjongjangu.

 

 

Probíhat v něm mají mučení, zotročování, sexuální útoky a opět popravy. Podle přeživších v severokorejských táborech panují podobně příšerné podmínky jako v nacistické Osvětimi během druhé světové války.

 

Nejasný zůstává také osud diktátorovy mladší sestry Kim Jo-čong. Ta se už přes měsíc neukázala na veřejnosti. Mluvilo se o ní jako o možné nástupkyni během spekulací o Kimově smrti a zdravotních komplikacích.

 

Kritika, za kterou pětice mužů musela zemřít, už delší dobu zní i od zahraničních pozorovatelů. KLDR podle nich od letošního léta hrozí hladomor. Během léta totiž rozsáhlé povodně zničily úrodu. Ve druhé polovině 90. let kvůli nedostatku jídla zemřelo až tři a půl milionu Severokorejců.

 

Kim Čong-un vyhlásil výjimečný stav kvůli koronaviru. Více v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz