Návrat péče

Nápor covidu polevuje, nemocnice se vracejí i k neakutním operacím

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 20:09
26.11. 2020 12:28
Téma:

Některé nemocnice začínají po dlouhých týdnech provádět i neakutní operace. Umožňují to klesající počty covid pozitivních pacientů. Například ve Zlíně obnovili provoz urologie.

Na východě Moravy se už zase začíná operovat. Neakutní zákroky pozvolna obnovuje zlínská nemocnice. Po několikatýdenní pauze tak odsud zdravotníci odvážejí pacienty na operační sály.

 

Jako první se do běžného režimu vrací oddělení urologie. Ještě minulý týden tu přitom byla jedna z covidových stanic. Více než tři desítky lůžek už připravily sestřičky, zhruba desítku už obsadili pacienti.

 

"operujeme nádory, operujeme močové kameny, operujeme překážky v močových cestách, začínáme už obnovovati i dětskou operativu," vypočítává primář oddělení Michal Grepl.

 

"V nemocnicích Zlínského kraje je 264 covid pozitivních pacientů, 45 z nich je v intenzivní péči," doplňuje mluvčí krajských špitálů Egon Havrlant.

 

 

Na začátku listopadu přitom zdejší nemocnice měly skoro pět set covidových pacientů. Hrozil nedostatek lůžek, desítky nakažených proto zdravotníci převezli do jiných špitálů - třeba v Praze, Ostravě nebo Brně. Nejspíš už příští týden alespoň částečně ožijí operační sály v uherskohradišťské nemocnici. Velkou dezinfekci provedli hasiči i v olomoucké fakultní nemocnici.

 

"Jde o zařízení, které je schopné vyvíjet teplou mlhu a ta dekontaminuje veškeré zařízení dané místnosti," popsala čistící postup mluvčí hasičů Lucie Balážová.

 

I tam mají počty operací pomalu stoupat.

pez TN.cz