napřímo s bárou divišovou

Virus léčit neumíme, tvrdí ministr. Nemocní mohou volně jezdit po EU

Bára Divišová
Bára Divišová, Kateřina Sejková
Aktualizováno 19:16
29.1. 2020 19:07
Téma:

Tématem diskuzního pořadu Napřímo na TN.cz byl tentokrát koronavirus. Hostem moderátorky Báry Divišové byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který zodpověděl základní otázky týkající se epidemie. Prozradil, zda je Česko připravené na šíření viru a jaká opatření by mělo přijmout.

Ve středečním Napřímo na TN.cz tentokrát vystoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Spolu s moderátorkou Bárou Divišovou se zaměřili na téma koronaviru. Podle Vojtěcha je Česko připravené. "Všechny orgány veřejného zdraví, jako jsou infekční oddělení nemocnic či krajské hygienické stanice, fungují nonstop," prohlásil.

 

"Kdyby se v Česku podezření potvrdilo, ten člověk by musel být izolován v karanténě. Zatím neumíme vyléčit příčinu nemoci, léčily by se pouze symptomy, jako je kašel nebo horečka. Záleží na závažnosti. Kdyby byl pacient ve vážném stavu, skončil by na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce," vysvětlil Vojtěch.

 

Upozornil na to, že uzavírat letiště pro čínské turisty je neefektivní řešení. "Drtivá většina Číňanů vůbec nelétá do Prahy. Dostávají se sem přes jiná letiště a jiná města. Velmi často autobusem v rámci hromadného zájezdu," tvrdí. Pokud by dojde k dalším bezpečnostním opatřením, měla by podle něj jednat celá Evropská unie.

 

 

"Žijeme v prostoru bez hranic. Pokud to má mít smysl, tak by měly členské státy zaujmout společný postoj. Třeba že se v celé EU přestanou vydávat víza čínským občanům, aby se nedostali na území Unie," uvedl. Rušení letů do Číny se v Česku zatím nekoná. "Nemáme aerolinky, které by měly přímé lety do Číny. Ty provozují jen čínské aerolinky," dodal.

 

Češi by podle něj ale neměli panikařit. I kdyby se nákaza objevila na našem území, kapacity jsou dostatečné. "Infekční oddělení nemocnic jsou vybavena desítky lůžek. V Evropě se zatím objevily jednotky případů, takže ty kapacity stačí. Kdyby se situace výrazně zhoršila, musela by se přeorganizovat struktura nemocnic a vytvořit nový prostor pro tyto pacienty. Zatím to ale není na pořadu dne," prohlásil ministr zdravotnictví.

 

Kdyby bylo nejhůř, aktivovalo by se podle něj Centrum biologické ochrany, které se nachází v Těchoníně na Orlickoústecku. "K tomu by došlo, kdyby byly standardní kapacity v nemocnicích vyčerpány. Je to záložní varianta. Musely by tu ale být desítky případů s tím, že by se epidemie dál šířila," vysvětluje Vojtěch.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz