Ministryně Schillerová se omluvila za nadávky ve Sněmovně

Bára Divišová
Bára Divišová, Štěpán Hrubý
Publikováno 27. 5. 2020
Téma:

Emotivní diskuze v úterý ve sněmovně skončila až v noci. Poslanci se dohadovali o tom, zda mají obce z části financovat podporu podnikatelům postiženým koronavirem. Ministryně financí se dokonce i hrubě obořila na ministra vnitra Jana Hamáčka. O všem diskutovala v pořadu Napřímo s ministryní Schillerovou moderátorka Bára Divišová.

Obce mají ze svých rozpočtů hradit třetinu pomoci podnikatelům. Svaz obcí ale tvrdí, že je o tom nikdo neinformoval. Podle ministryně financí to ale bylo jasné předem. "Zákony vznikaly ve stavu legislativní nouze. Ti lidé nemohou čekat měsíce na pomoc," okomentovala v pořadu Napřímo stížnost Schillerová.

 

"Aby ta pomoc byla rychlá, efektivní a jednoduchá, aby někdo podal čestné prohlášení a do dvou dnů měl peníze na účtu, tak jsme vybrali finanční správu jako orgán, který má pokrytí po republice a zvolili jsme formu, kterou mohou podle zákona dělat. Finanční správa nemůže vyplácet dotace, takže jsme zvolili kompenzační bonus. A pokud to vyplácí finanční správa, tak to musí jít ze sdílení daní, stát nemá žádnou daň, která by byla ze státního rozpočtu a byla by v takovém rozsahu," objasnila Schillerová.

 

V pořadu se vyjádřila také k úternímu emotivnímu jednání ve Sněmovně, při kterém se obula do ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). "Já se za to opravdu velmi omlouvám, nebyla jsem si ani vědoma, že mi něco takového uklouzlo. Já jsem se mu ještě šla omluvit, když jsem si to dnes přečetla v médiích a on sám mi taky řekl, že si toho není vědom," řekla ministryně Schillerová s tím, že to byla vypjatá situace.

 

 

Ministerstvo financí dnes informovalo o daňovém balíčku na příští rok. Jeho součástí je také stravenkový paušál nazývaný "stravenková revoluce". "Nic nerušíme a hysterie není na místě. Pokud někdo chce stravenky, ať je má dál. Neruší se ani závodní stravování a za stejných podmínek daňového zvýhodnění, jako jsou stravenky, zavádíme stravenkový paušál," sdělila Schillerová.


Když si tedy vezmeme stravenku v hodnotě 100 korun, 45 korun zaplatí zaměstnavatel a zbytek si doplatí zaměstnanec.  "My říkáme, že pokud se rozhodne zaměstnavatel pro stravenkový paušál, tak za stejných podmínek vyplatí v čistém tu částku, kterou poskytuje jako v případě stravenky a vyplatí mu ji zvlášť," objasnila Schillerová.

 

V rámci daňového balíčku se počítá také se zvýšením spotřební daně na tabák. Měla by růst od tohoto roku až do roku 2023 každým rokem o pět procent. "Chtěli jsme to hlavně z toho důvodu, že jsme cigarety zvedli skokově asi o deset procent, protože v dřívějších letech skoro nerostly. Vláda dlouhodobě bojuje proti závislostem, i proto se zvyšovala spotřební daň na cigarety a tvrdý alkohol," vysvětlila Schillerová.

 

 

V poslanecké sněmovně se hovoří také o tom, že by 85 procent potravin v obchodech mělo být českého původu. "Soběstačnost potravin na vládě debatujeme, proto jsme podporovali malé a střední zemědělce. Ale problém v tomto případě je ten, že si to nechají řetězce. Do cenotvorby se nemůže mluvit a nedostalo by se to k občanovi. Ten výtěžek, ten dopad do státního rozpočtu by skončil u řetězců, a to podporovat určitě nebudeme," ujasnila ministryně.

 

Řeč padla také na důchodovou reformu. Ministryně přiznala, že je ohledně důchodové reformy skeptická. "Nemyslím si, že bychom stihli důchodovou reformu tak, aby splňovala všechny parametry, ale bude to velké téma pro příští vládu," dodala s tím, že ale určitě dodrží slib, že bude v roce 2021 průměrný důchod 15 tisíc korun.

sik TN.cz