Diskuzní pořad

Na Babišův střet zájmů se mě nikdo neptá, řekla Věra Jourová Napřímo

Bára Divišová
Bára Divišová
19.2. 2020 12:19
Téma:

Facebook se musí rozhodnout, zda chce být silou dobra či zla - to jsou slova eurokomisařky Věry Jourové. Politička byla hostem internetového pořadu Napřímo. Místopředsedkyně evropské komise exkluzivně odpovídala moderátorce Báře Divišové přímo z Bruselu.

Tématem pondělního jednání zástupců evropské komise s majitelem Facebooku Markem Zuckerbergem byly mimo jiné i dezinformace a manipulační politické kampaně. A bylo to i tématem pořadu Napřímo. Přímo v Evropském parlamentu si s Věrou Jourovou moderátorka Bára Divišová povídala i o její kritice demokratických režimů v Polsku a Maďarsku, nebo jak ona sama vnímá údajný střet zájmů českého premiéra.

 

"Kolegové v komisi to neřeší, bere se to jako právní problém. A popravdě se mě na to ani nikdo nikdy neptal," tvrdí Jourová. Na přímou otázku, zda je Andrej Babiš ve střetu zájmů, ale neodpověděla.

 

Právě napojení na Andreje Babiše jí má řada českých politiků za zlé. "Českou republiku v případě Věry Jourové oslabuje její spojení s Andrejem Babišem," domnívá se například poslanec Martin Baxa.

 

"Já bych byl raději, kdyby Českou republiku nereprezentoval někdo, kdo má vazbu na někoho, kdo má střet zájmů," nechal se slyšet také předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 

Jourová ovšem popřela, že by to její pozici jakkoli oslabovalo. "Moje portfolio je náročné, pracuji se spoustou hořlavého materiálu," hájila eurokomisařka svoje pole působnosti.

 

 

Podle kritiků je její portfolio pouze na okrasu a vycucané z prstu. Jak si komisařka Jourová ve své funkci vede? A opravdu hrozí, že rozdělí jednotu Visegrádské čtyřky? I o tom se s ní moderátorka Bára Divišová bavila.

 

Řeč přišla i na evropský rozpočet na roky 2021 až 2027. "Čekám emotivní debatu, ale věřím, že na konci bude kompromis. Klimatické změně se musíme věnovat, abychom se, když to řeknu natvrdo, za 50 let neusmažili," má jasno česká eurokomisařka.

 

Debata o unijním rozpočtu bude zřejmě ještě dlouhá. S návrhem předsedy Evropské rady Charlese Michela totiž nesouhlasí Evropský parlament. V této podobě je pro něj rozpočet nepřijatelný.

 

"V oblastech, ve kterých bychom očekávali významné investice, jako jsou Zelená dohoda či silnější Evropa, předseda Rady naopak potvrdil či dokonce přidal další škrty," zazněla kritika od Evropského parlamentu.

 

Na stručné shrnutí z rozhovoru se můžete podívat v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz