NAPŘÍMO

Žáci 1. stupně se do škol určitě vrátí, slíbil Roman Prymula v Napřímo

Bára Divišová
Bára Divišová
14.10. 2020 17:48
Téma:

Snaha navýšit kapacitu zdravotnických zařízení, plošné testování a lepší, ucelená komunikace. To je v kostce souhrn toho, co zaznělo v úterním speciálním projevu ministra zdravotnictví. Roman Prymula byl ve středu hostem pořadu Napřímo vysílaném na TN.cz. Odpovídal i na vaše dotazy!

Ve svém úterním projevu na sebe ministr zdravotnictví vzal vinu za současnou situaci a omluvil se národu. "Každý by se měl zamyslet nad tím, čím přispěl k situaci, která tady teď je. Sice jsem nebyl v oficiální funkci, ale byl jsem málo hlasitý," vysvětlil Prymula (za ANO). 

 

"Řada autorit, ne epidemiologů, tvrdila, že koronavirus je pouhá chřipka. To změnilo klima ve společnosti," komentoval ministr, proč se Česko dostalo do současné situace. Lidé by podle něj měli teď sedět hlavně doma a vyřizovat jen nezbytné pochůzky.

 

 

Ve srovnání a jarem je nálož koronaviru v populaci podle Prymuly obrovská, skoro každá rodina už měla kontakt s někým nemocným nebo v karanténě. "Všechna opatření mají jednotící prvek, a to omezení kontaktu," řekl.

 

"Za všech situací vrátíme děti na první stupeň, není to podmíněné reprodukčním číslem. Myslím, že opatření se budou uvolňovat postupně," sdělil šéf resortu zdravotnictví. Ale jak pravděpodobné je, že bude potřeba protáhnout nouzový stav, neřekl.

 

 

"Pravdou je, že lidé příliš neomezili ten kontakt, spíš se demonstrativně stýkají dál," řekl Prymula. "K normálním hodnotám bychom se měli vrátit za čtyři až šest týdnů," odhaduje.

 

"Doba se mění. Budeme udělovat pokuty za nenošení roušek," odpověděl ministr na divácký dotaz. Zmatky způsobuje i to, že speciální školy stále zůstaly otevřené."Jsou tam poměrně malé skupiny a o ty děti není lehké se starat," okomentoval krok Prymula.

 

Ve svém úterním projevu se ministr omluvil, že nebyl přísnější. "Možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi tak, jak to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to," řekl Prymula (za ANO).

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

ts TN.cz