Nošení roušek

Prymula promluvil o konci roušek. O prázdninách by mohly skončit, říká

Od středy bude povinné nosit roušku i venku
Zdroj: TV Nova
Michaela Martínková
Michaela Martinková
Aktualizováno 17:41
17.1. 2021 10:49
Téma:

Ve vakcíně proti koronaviru mnozí vidí naději na brzké rozvolnění opatření, včetně odložení roušek. Podle epidemiologa a exministra zdravotnictví Romana Prymuly ale roušky budou stále součástí našeho života, a to minimálně do léta. Předpověděl to v rozhovoru pro Novinky.

Podle poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Romana Prymuly by mohlo plošné nařízení nosit roušky skončit o prázdninách. "Postupně je asi budou nosit lidé, kteří budou chtít eliminovat riziko nákazy, nenechali se očkovat, nebo se nemohou nechat očkovat," uvedl Prymula v rozhovoru pro Novinky.


Prymula míní, že do konce března či začátku dubna neočekává výraznější rozvolnění. Situace se bude odvíjet postupně podle narůstající proočkovanosti.

 

"Když se podíváme na situaci v celé Evropě, tak zatím panuje poměrně velká opatrnost, minimálně co se týče těch chladnějších měsíců. Jak bude ale postupně narůstat proočkovanost a zavede se systém antigenního testování na různé události, tak může být povolována řada aktivit. Samozřejmě, pokud se ti lidé prokážou, že jsou očkování nebo jsou negativní," prohlásil Prymula v rozhovoru.

 

 

Podle Prymuly by se mohla povolit řada aktivit a událostí, pokud by se na nich zřídily systémy antigenního testování. To je podle něj nadále nedostatečné. "Pokud se na to podíváme z toho úhlu pohledu, že chceme tu společnost začít otevírat a pokud chceme spustit nějaké aktivity, tak tady by se mělo prostě testovat více. Odhaduji, že by bylo potřeba dělat minimálně 200 tisíc testů denně. Systém by měl využívat i další různé a jednodušší testy, jako jsou ty ze slin, kloktací a podobně," objasnil Prymula.

 

Překážkou v masívním testování je dle Prymuly také vytíženost zdravotnického systému starostí o pacienty. "Zdravotníci jsou opravdu vytížení už drahnou řádku měsíců a ani za velmi výrazné finanční ohodnocení už nejsou ochotni prostě každý den chodit do služby a navíc testovat," řekl.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz