Příběh z Británie

Narodil se jí syn, kvůli covidu ho mladá máma viděla až za dva měsíce!

Těhotná žena s rouškou
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
25.1. 2021 19:35
Téma:

Až dlouhých osm týdnů po porodu se se svým synem poprvé uviděla mladá maminka Mandy Nguyenová z Anglie. Prodělala totiž velmi těžkou formu covidu-19, lékaři ji museli připojit na takzvaný mimotělní oběh a když se konečně probrala, musela se učit znovu mluvit i chodit.

Mandy covid chytila, když byla ve 32. týdnu těhotenství. Lékaři její blízké varovali, aby se připravili na nejhorší, protože nákaza dosud zdravou 31letou ženu zasáhla nebývalou silou. Její plíce poškodil virus natolik, že samy nedokázaly okysličovat její krev a skončila tak připojená na přístrojích, píše BBC.

 

Takže když jí lékaři a sestry přišli na konci loňského dubna zazpívat k jejím 32. narozeninám, neslyšela je. O tři týdny dříve, 6. dubna, porodila císařským řezem synka Wyatta. Na svět přišel dva měsíce před termínem, ale byl naštěstí zdravý. "Doktoři mi řekli, že mi nemohou podat ty správné léky, když mám v sobě miminko," vzpomíná nyní Nguyenová.

 

 

Její stav se po porodu zhoršil natolik, že ji museli v nemocnici připojit na takzvaný mimotělní oběh, tedy přístroj, který zastupuje srdce i plíce. Na takzvaném ECMO strávila tři týdny.

 

Když se probrala, chtěla jako první věc vidět synka Wyatta. Jenže měla smůlu, lékaři jí to nepovolili, protože drobečka nechtěli přesunem na JIP ohrozit.

 

A sama Mandy se musela po kómatu způsobeném covidem učit znovu mluvit i chodit. "Bylo to fakt divné. Bylo jsem tak moc nemocná, že už jsem si nepřipadala dospělá, ale jako mimino. Nezvládla jsem ani cestu na záchod," popsala následky nemoci.

 

Zdravotníci ji odmítli pustit domů za dvouletou dcerkou a nedávno narozeným synkem do doby, dokud se znovu nenaučila bez cizí pomoci vyjít do schodů a osprchovat se.

 

 

Ratolesti tak mladá Angličanka nakonec viděla až po dlouhých osmi týdnech. "Bylo to hořkosladké. Mohla jsem domů za svým synkem, ale vlastně jsem ho neznala. Myslela jsem na to, jak rostl, jak se poprvé koupal," přiblížila Mandy Nguyenová.

 

Covid se může u dětí projevit jinak než u dospělých. Více v reportáži:

 

TN.cz